Opera a Károlyi-kastélyban

2003. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jótékonysági opera-előadást szervez a Fóti Károlyiak Alapítvány július 5-én este nyolckor: Mozart A színigazgató című egyfelvonásos vígoperáját viszi színre Kürthy András Ruzitska-díjas rendező. A szabadtéri előadást a jövőben a tervek szerint évente több alkalommal jelentkező Fóti operaestek rendezvénysorozat bevezető produkciójának szánják. A klasszicista stílusban épült Károlyi-kastély festői környezetében tartandó előadás bevételét a fóti Károlyi István Gyermekközpont állami gondozott gyermekeinek javára fordítják.

A fóti Károlyi-kastély a XVIII. század végén épült, jelentős átalakítását Ybl Miklós tervei alapján végezték, gróf Károlyi István megbízásából, akit a XIX. század egyik legnagyobb mecénásaként tartanak számon. Az ő káposztásmegyeri birtokainak olcsó felparcellázása nyomán született a mai Újpest. A Fóti Károlyiak Alapítvány, a környék egykori jótevőjének leszármazottai, Károlyi László és felesége, Erzsébet az ő példáját kívánják követni, ezért ötven év emigráció után visszaköltöztek a kastélyba, hogy támogassák a fóti nevelőintézetet, amelyet az államosítás után költöztettek ide és a hozzá tartozó parkba, továbbá hogy segítsenek más, környékbeli rászorulókon is. Jótékonysági munkájukhoz az anyagi fedezetet minőségi kulturális rendezvényeken keresztül szeretnék biztosítani.

Céljuk, hogy a Fót és Gödöllő közti terület visszanyerje egykori funkcióját, és ismét országos hírű kulturális centrummá váljon. Az alapítvány munkáját nehezíti, hogy az államosítás után barbár módon elhanyagolták az épületet, a berendezést és a nagy hírű könyvtárat pedig elhordták. A kastély rendbehozatala több millió forintba kerülne. Az alapítvány jelenleg egy lakrészt kapott használatra.

A színigazgató a színházi intrikákról, pozícióharcokról, a színpad mögötti művészélet legkevésbé művészi világáról szól. Kürthy András rendező elmondta: számos dramaturgiai változtatást hajtottak végre a művön Sándor Szabolcs karmesterrel közösen: kihagyták a darab eredeti szövegkönyvének prózai részeit, beiktattak két új szereplőt, egy tenort és egy mezzoszopránt, valamint több Mozart-áriát és egy menüettet is, amelyet a fóti Népművészeti Iskola táncszakos diákjai adnak majd elő Csoba Orsolya koreográfiájára. – Aktualizáltuk a darabot. Ironikusan mutatjuk be a magyarországi kulturális életet, de nem felejtjük el Mozart örökérvényű gondolatait sem – tette hozzá a rendező.
A főbb szerepeket különböző operaházak jeles művészei éneklik: Buff színigazgató szerepében Hercz Pétert látjuk, aki a Kolozsvári Állami Magyar Opera énekese, a tenorista Németi Gergely temesvári magánénekes, a Vogelsang művészeti titkárt megformáló Haramza László, a Mademoiselle Silberklangot alakító Váradi Zita és a Madame Herzet éneklő Boross Csilla a budapesti, a mezzoszoprán, Antonia Osond-Reinaas pedig a bécsi operaház tagja. Az előadást a Károlyi Kamarazenekar kíséri Sándor Szabolcs vezényletével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.