Győr, Kecskemét, Pécs és Miskolc után Budapestre érkezett az a százharmincöt, határon túli magyar középiskolás fiatal, akik a kanadai Rákóczi Alapítvány magyarságismereti mozgótáborának keretében érkeztek az anyaországba június végén. A rendezvény célja, hogy a résztvevők megismerhessék az anyaországot, a magyar nemzet történelmét és kultúráját, s az együttlét erősítse a kisebbségi létben való önazonosságukat. A programsorozatra minden elcsatolt, Kárpát-medencei területről érkeztek fiatalok.
A diákok a vidék megismerése után a fővárosban fejezik be útjukat, ahol többek között megtekintik a Terror Házát, a Nemzeti Múzeumot, a Budavári Palotát és a Parlamentet, valamint az Uránia Nemzeti Filmszínházban megnézik a Bánk bán című operafilmet. A hagyományos búcsúestet – ahol a fiatalok műsorral köszönik meg a részvételi lehetőséget és mutatják be saját hagyományaikat – vasárnap este hétkor tartják a Csillebérci Szabadidő- és Ifjúsági Központban, ahol a diákokat elszállásolták.
A tábort idén tizedik alkalommal szervezik meg a templomos lovagrend, a magyarországi piarista gimnáziumok tanárainak és a győri Apor Vilmosról elnevezett egyházi iskola segítségével. Az elcsatolt területekről érkező diákokat pályázat útján választják ki. Számukra az út ingyenes, az összes költséget, ami közel tizenötmillió forint, a kanadai és a magyarországi Rákóczi Alapítvány finanszírozza.
Az alapítványt főként kanadai magyarok és névtelen adakozók támogatják. A mozgótábor híre az elmúlt évtized alatt annyira elterjedt, hogy mára már sokszoros a túljelentkezés. Az alapítvány az anyaországi programsorozat befejezte után is segíti a fiatalokat. Akik egyszer részt vettek a táborban, a Rákóczi-család tagjává válnak, s később ösztöndíjjal, valamint pályázatokkal támogatják tanulmányaikat és ezzel a magyar kultúra határokon túli megmaradását is.
A szervezők a kulturális programok mellett – mint például a fontosabb múzeumok és látványosságok megtekintése – nagy hangsúlyt fektetnek a közösségépítésre is, ezért a különböző határon túli területekről érkezőket vegyes csoportokba osztják, hogy megismerhessék egymást. Az előző évek táboraiban számos, határokon átívelő barátság szövődött, s az a tapasztalat, hogy a fiataloknak nagy erőt ad a felismerés: nincsenek egyedül a kisebbségi sorsban, más országokban is élnek magyar nemzetiségűek.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban