Nemzetközi cimbalmosfesztivált rendeznek Abaújszántón a hét végén. A szombat este kezdődő és vasárnap egész nap tartó találkozón a magyar népzenei élet kiváló cimbalmosai mellett a világzene is képviselteti magát, valamint moldáv és japán muzsikusok is bemutatják tudásukat. A rendezvényen köszöntőt mond Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója és Újfalusi Gábor, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának közművelődési szakreferense.
A szombati nyitóelőadáson este hatkor a Szinvavölgye Néptánc Együttes mutatkozik be egész estés műsorával. Vasárnap kilenc órakor kezdődik a program kézműves-bemutatókkal, tíz órától pedig gyermektáncházzal folytatódik. Tizenegytől ökumenikus istentiszteleten vehetnek részt az egybegyűltek, amelyet egy órától koncertsorozat követ. A sort a Hegedős együttes fellépése nyitja, amelyet Herencsár Viktória triója, a Triton folytat. Három órától a világhírű Gipsy Cimbalom Band és vezetője, Balogh Kálmán lép színpadra népzenét, világzenét, dzsesszmelódiákat és a roma muzsika hagyományát ötvöző műsorával. Ezt követően Unger Balázs és barátai szórakoztatják a közönséget. Öt órától a vajdaszentiványi Bóné Sándor és a Bekecs együttes muzsikál, majd moldáv, japán és magyar cimbalomszólókkal folytatódik a műsor. Hét órakor a Besh’O’Drom zárja a rendezvényt, amelynek fináléjaként a fellépők az abaújszántói cimbalmosokkal közösen adják elő az „A szántói híres utca” kezdetű népdalt.
A cimbalom a magyar zenei élet nélkülözhetetlen kelléke, a hangszert Schunda Venczel József hazánkban tökéletesítette és szabadalmaztatta máig használatos formájában. Az instrumentum ezután széles körben elterjedt Magyarországon, s nemcsak az autentikus népzene, a cigányzene és a magyar nóta, hanem a komolyzene is sajátjává tette.
A most első alkalommal jelentkező cimbalmosfesztivált a szervezők hagyományteremtő szándékkal hozták létre, s remélik, hogy kezdeményezésük a jövőben a rangos nyári rendezvények között foglal majd helyet.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni