Elhunyt Szász Endre

P. Szabó Ernő
2003. 08. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap délelőtt a mosdósi szívkórházban súlyos betegség után elhunyt Szász Endre festő- és grafikusművész. A művészt korábban is kezelték már itt, műtermet is berendeztek a számára. Két hete tért vissza Németországból, ahol őssejtátültetésen esett át. Állapota két nappal ezelőtt vált válságossá.
Szász Endre festő-, grafikusművész 1926-ban született Csíkszeredán. A Budapesti Képzőművészeti Főiskolán tanult. 1950-ben fegyverrejtegetésért 10 évre ítélték, de 1951-ben szabadult. 1960-ig 600 könyvet illusztrált, jelentős része volt a magyar illusztráció művészetének megújításában. A hatvanas években festett képein jellegzetes szürreális motívumvilágot hozott létre, amelynek népszerűségét a már keletkezésük korában született hamisítványok nagy száma is mutat. Emlékezetes munkája volt a Villon-illusztrációk sorozata, vagy az Egri csillagok című filmhez készített, könyv alakban is megjelent látványtervek együttese. 1970-től 1990-ig Torontóban és Los Angelesben élt, jelentős közönség-, illetve műkereskedelmi sikereket ért el. Hazatérése után részt vett a Hollóházi Porcelángyár stúdiójának megalapításában, Sopronba költözött, végül Várdán állapodott meg. Ékszer-, divat-, szőnyeg- és bútortervezéssel, porcelánfestéssel is foglakozott. Egy alkalommal úgy fogalmazott, hogy a csinálás öröme élteti, nem a tulajdonlásé. A művészetet „azért csinálom, hogy ne gondolkodjak azon, mi értelme van az egésznek. Aki minden percben alkot, megáll-e legalább egy hevenyészett számvetésre 75 évesen?” – nyilatkozta. Bravúros rajztudása ellenére – mintha csak érezte volna, hogy olykor túlságosan is pazarló módon bánt tehetségével, s nem azokat a feladatokat végezte el, amelyekre hivatott volt – folyamatosan elégedetlen volt magával.
„Szeretnék egy jó képet festeni. Csak az nem olyan egyszerű. Festeni bajos. A saját képeimet nem is szeretem látni, mert jó a memóriám, a gyerekkori képeimről is tudom, mi hiányzik róluk.” Nem akart divatos lenni, a művészetben az új hajhászását tévedésnek tartotta, a legszívesebben Rembrandtot emlegette példaként az igazi művészről beszélve. Végül Somogyban állapodott meg. E táj vonzotta, ahogyan szülőföldje, Erdély is. A határon túlra került Kárpátok és Hargita után úgy érezte: jó itt élni, hogy sugárzása van a somogyi földnek, több az energiája. „Erőt ad, hogy ha meghalok, föltámadjak” – mondta. Úgy legyen!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.