Az egykori kócspusztai kényszermunkatábor helyén, Tiszafüred-Kócsújfalun ma rendezik meg az első Kitelepítettek találkozóját. A rendezvényen az ünnepi műsorral a Hortobágy környékére internáltakra emlékeznek. A találkozó délelőtt tízkor ökumenikus istentisztelettel kezdődik, majd tizenegytől ünnepi megemlékezésekkel, irodalmi műsorral, történelmi előadással és az érintettek visszaemlékezésével folytatódik. Délután két órától kötetlenebb programokkal – filmvetítéssel, a környék folkhagyományainak bemutatásával, kézműves foglalkozásokkal és a helyi néptánccsoportok előadásával – várják a résztvevőket.
A hagyományteremtőnek szánt találkozó zárásaként este fél nyolckor segélykoncertet tartanak az Emlékezés ökumenikus kápolnájának tíz éve félbemaradt felépítéséért. Az Emlékezés kápolnáját a szervezők azért is tartják fontosnak, mert egy ilyen helyszín lehetőséget ad arra, hogy az ötven éve történtek ne merüljenek feledésbe, s a jövőben ne csak az év egy-egy napján emlékezhessünk a meghurcoltakra, a földönfutóvá tett ártatlan áldozatokra.
Az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) a félelmek éjszakáján, 1950. június 23-án kezdte meg a kitelepítéseket, amelynek során 2524 család 7282 tagját hurcolták „önként vállalt lakhelyére” a szovjet Gulág mintájára. Az erre a célra létrehozott tizenkét kényszermunkatábort az ÁVH a Hortobágy környékére helyezte, ahol három éven át tették pokollá az internáltak életét.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni