Kecskemét után Szeged is bekapcsolódik az Alföld egyik legkiemelkedőbb világzenei találkozójának programjába. A népzenegyűjtő Kodály szellemiségét őrző hírös város a negyedik alkalommal ismét világhírű vendégművészek közreműködésével rendezi meg a koncerteket pénteken és szombaton. Vasárnap a helyszín a kecskeméti Fő térről átkerül a szegedi Dóm térre, ahol a Szegedi Szabadtéri Játékok rendezvénysorozat fogadja be a fesztivált záró világzenei gálaestet. A háromórás szegedi program műsorában fellép a Ghymes zenekar, az indiai Trilok Gurtu és a látványos, húsztagú Frititi hagyományos ghánai dob- és táncegyüttes.
Pénteken este héttől a kecskeméti Fő téren felállított színpadon a guadeloupei JAH Kontrol és két hazai együttes, a Folkestra és a Besh o droM koncertje nyitja meg a világzenei találkozót. Szombaton már reggel tízkor indul a műsor a szerbiai Iskon együttes előadásával, őket követi a kecskeméti Kabóca fellépése. Este Nikola Parov új formációja, a Balkan Syndicate, a skót Malinky és a francia Mukta szórakoztatja a közönséget. A hét órakor kezdődő szegedi hangversenyen a három eltérő világot bemutató együttes külön-külön is nagy érdeklődésre tarthat számot. A Ghymes együttest senkinek nem kell bemutatni, számos fesztiválon és koncerten bizonyították már tehetségüket. Az afrikai Frititi néhány tagja már tavaly is szerepelt a kecskeméti Fő téren, ekkor frenetikus közönségsikert tudhattak magukénak egzotikus műsorukkal, kirobbanó, lendületes ősi táncaikkal és tradicionális öltözetükkel. Érdekességük, hogy hagyományos muzsikájukat és táncaikat eredeti formában mutatják be. Trilok Gurtu, a bombayi születésű ismert ütőhangszeres, énekes és komponista az utóbbi időben öszszeállt néhány kiváló afrikai muzsikussal, és a hagyományos indiai zenét afrikai melódiákkal és ritmusokkal keresztezte. Vasárnapi koncertjén az ebből a párosításból született legutóbbi, Remembrance című lemezének anyagát ismerheti meg a közönség.
A fesztivál ötletét a szegedi dzsessznapok egykori főszervezője, Szerdahelyi Zoltán vetette fel, aki a dzsessz mellett a világzene műfajának is elkötelezett híve. Az előző évek sikerei bizonyították a fesztivál iránti igényt és érdeklődést. Szerdahelyi a szegedi térnyitással a két város közé képzeletbeli zenei hidat kíván építeni.
A világzene kialakulásában szerepet játszott a kontinensek közötti „népvándorlás”, amely a zenében is megmutatkozott. A másik fontos forrásának tekinthetők azok a népzenei gyűjtőutak, amelyek lehetővé tették más kultúrák zenéinek megismerését. Az erőteljes zenei elemekkel áthatott Európán kívüli, ázsiai, afrikai és óceáni kultúra mély nyomot hagy a world musicban. A népzenék és elemeik (afrikai, indiai, kelet-európai, kelta, balkáni, karibi, arab, zsidó, távol-keleti) markáns jelenléte jellemzi ezt a műfajt.
A világzene az ezredvégre divatossá vált, minőségi zenei egyveleg, amelyben benne van minden olyan törzsi gyökerekből táplálkozó, de egyben az új formációktól se idegen zenei világ, amely egy korábban is létező, de meg nem fogalmazott kategóriája zenei életünknek. A világzenészek az ősi dallamkincset felhasználva hoznak létre új, korunkbeli zenét.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó