Jótékonysági gálaestet tart az Erdélyben Maradásért Alapítvány Magyarremete hagyományainak és kulturális értékeinek megőrzésére holnap este hét órakor az Óbudai Társaskör koncerttermében és kertjében. Az est bevételét a magyarremetei falumúzeum felépítésére, az 1300-as években épült Árpád-kori templom és a vakolata alatt talált freskók restaurálására, valamint a helyi, fiatalokból álló hagyományőrző néptánccsoport megsegítésére fordítják. A hangverseny fővédnöke Kallós Zoltán Corvin-lánccal kitüntetett, Kossuth-díjas népzenekutató és Kristófi János nagyváradi festőművész, akinek képei a helyszínen megvásárolhatók.
A koncert első felében komolyzenei művek – Bartók Béla népdalfeldolgozásai, valamint Kodály Zoltán Háry Jánosának, Donizetti Don Pasqale-jának és Kacsóh Pongrácz János vitézének részletei csendülnek fel Martin János és Pánti Anna (ének), Lukács Róbert és Pop Annamária (hegedű), Dominkó István (zongora) és Konkoly Csenge (ének) előadásában. A szünet előtt bemutatják az Erdélyi honvágy című verseskötetet, a második részben pedig Magyarremete folklórkincseit ismerheti meg a közönség a helyi néptánccsoport és Bálint Erzsébet népdalénekes előadásában. A szünetben magyarremetei pálinka-, bor- és sajtkóstoló lesz.
Magyarremete a Fekete-Kőrös völgyében található, s mint általában a partiumi helységek, kívül esik az Erdélybe látogatók többségének úti célján. Gergely Károly, a holnapi gálaest szervezője elmondta: a faluban nincs elég munkahely, a továbbtanuló fiatalok számára pedig jóformán semmilyen elhelyezkedési lehetőséget nem tud nyújtani, ezért a nyolcvanas évektől jelentős az elvándorlás. Ennek következtében az eredetileg színmagyar falunak már csak ötvenöt százaléka magyar, sok a vegyes házasság, s a tapasztalat szerint az ilyen családok gyermekeiket már románnak nevelik. Gergely elmondta, hogy 240 elszármazott családot tartanak számon, amelyek egy része a tengerentúlon él. Négy éve alapítványt hozott létre a község, azóta minden évben falunapot rendeznek, s ezen az elvándoroltak is szép számban részt vesznek. Magyarremete kultúrája és hagyományai megőrzését faluturizmussal, állandó falumúzeum létesítésével – ahová a néhány éve összegyűjtött népművészeti tárgyakat helyezhetik – és a fiatalok oktatásával szeretné biztosítani.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban