Többszörös felelősséggel tartozik szülőföldjéért az, aki elhagyja – hangzott el pénteken este az Óbudai Társaskörben a Fekete-Körös völgyében található Magyarremete hagyományainak és kultúrájának megmentéséért tartott jótékonysági gálaesten, amelynek védnökségét Kallós Zoltán Kossuth-díjas, Corvin-lánccal kitüntetett népzenekutató és Kristóf János festőművész vállalta. Az eseményt szervező Erdélyben Maradásért Alapítvány elnöke, Fila László kifejtette: az elszármazottaknak szülőfaluikat az oktatás és a kultúra területén kifejtett támogatás mellett befektetésekkel, munkahelyek teremtésével is segíteniük kell, mindenkinek a maga lehetőségeihez mérten. – Ha a tizenötmillió magyar mindegyike, függetlenül attól, hogy a határokon belül vagy kívül él, megteszi ezt a lépést, akkor a magyarság jövője biztosított – mondta Fila. Az Erdélyben Maradásért Alapítvány alapítói és kuratóriumi tagjai is így cselekszenek, ők ugyanis elszármazott magyarremeteiek lévén a Romániához csatolt részek magyar lakosságán igyekeznek segíteni.
Megelevenedett Magyarremete múltja és jelene, de a jövő tervei és kilátásai is szóba kerültek a községet bemutató gálaesten. Díszes népviseletben, vidám táncokkal, szerelmes és tréfás népdalok kavalkádjával, pogácsával, házi pálinkával és sajttal fogadták a magyarremeteiek a vendégeket, akik a folkműsorok mellett komolyzenei hangversenyen és György Horváth László Erdélyi honvágy című verseskötetének bemutatóján is részt vehettek. Az esten a nagyváradi Kristófi János festőművész alkotásait is megtekinthette a közönség.
György Horváth László a Maros menti Székelytompáról származik, most megjelent verseiben elsősorban szülőföldjéhez fűződő emlékeiről vall. A könyvbemutatót megrázó hírekkel kezdte: Seprődi János nyolcvan éve elhunyt kibédi népzenekutató sírját nem váltották meg a házsongárdi temetőben, így oda néhány hete egy román férfi holttestét helyezték. György szólt arról is, hogy múlt szombaton Zeherjén összedőlt egy Árpád-kori magyar templom. A felvidéki templom évszázadokon keresztül az egykori Gömör vármegye területén, Rimaszombat közelében állt, a jelenlegi szlovák–magyar határtól 24 kilométerre. A falak a felújítás hiánya miatt omlottak le.
Magyarremetén is található egy 1300-as években épült Árpád-kori templom, amelynek vakolata alatt nemrég több száz éves freskókat fedeztek fel. A jótékonysági esten összegyűlt pénzből többek között ennek a templomnak a restaurálási munkálatait fedezik. Magyarremete szórványvidéken található, éppen ezért az elvándorlás és az asszimiláció fokozottan fenyegeti; ezt elkerülendő az egyetlen megoldás kulturális kincseinek megőrzése lehet. A község az Árpád-kori templom mellett értékes hagyományokkal is büszkélkedhet. A koncert bevételével a helyi, fiatalokból álló hagyományőrző tánccsoportot és az új falumúzeum felépítését is támogatták, ugyanis a viseleteket és a díszes népművészeti használati tárgyakat bemutató tárlatot állandó épület híján ideiglenes helyen, egy óvodában rendezték be. Magyarremetén virágzik a faluturizmus, a szervezők a gálaesttel a környék természeti és kulturális értékeire is felhívták a közönség figyelmét.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban