Új kulturális centrum Budán

2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átadta Mitnyan György polgármester a Városmajor utcában található Barabás-villát a közönségnek. A reformkori festőművész, Barabás Miklós 1840-ben épült, egykori nyaralóját és műtermét a hozzá tartozó kerttel a XII. kerületi önkormányzat állíttatta vissza eredeti formájában, amelyhez új, főként föld alatti és a kertészeti elemekhez illeszkedő helyiségeket is készítettek. A klasszicista stílusú műemlék épületet kulturális célokra, időszaki kiállításokra, koncertekre és esetenként diplomáciai eseményekre használják majd, a ház egyik termét pedig Barabás-emlékszobává alakítják. Állandó Barabás-tárlatra helyszűke miatt nem lesz lehetőség, de a tervek szerint Barabás-képeket is hoznak az épületbe, ezeket meghatározott időnként cserélik majd. A villához tartozó kert és a kiállítások egész nap nyitva állnak az érdeklődők előtt, a házhoz tartozó kávéházzal együtt.
Az ünnepélyes megnyitón átadták az Árkay-díjakat az Iparművészeti Egyetem három végzős építészhallgatójának, Beda Orsolyának, Benson Marcellnek és Dorcsinecz Jánosnak, a Barabás-villa első kiállítását az ő alkotásaikból rendezték. Lovas Pál alpolgármester felhívta a figyelmet Barabás Miklós munkásságára, akit – mint fogalmazott – nem jelentőségének méltó helyen tisztelnek. Basa Péter építész, az épület felújítási tervének készítője elmondta: mivel a villa volt Barabás műterme, aki elsősorban portréfestőként tevékenykedett, a házban megfordult a reformkor összes jelentős személyisége, mint például Liszt Ferenc, Toldi Ferenc, Erkel Ferenc, József nádor, Vörösmarty Mihály, így az épület kultúrtörténeti jelentőséggel is bír. A kivitelező cég elnöke, Takácsy Gyula szólt arról is, hogy a felújítási munkálatokat nehezítették az épületben talált II. világháborús bombák és a villa rossz statikai állapota, ami miatt lényegében mindent ki kellett cserélni. Mitnyan György polgármester tájékoztatott, hogy a Barabás-villához hasonlóan a János-hegyi kilátó és a Zugligeti úton található Lóvasút épületének felújítását is tervezi az önkormányzat.
A villa első nyílt napját vasárnap tartják, ekkor délután két órától szabadtéri hangversenyekkel, kiállításokkal és könyvvásárral várják az érdeklődőket. Délután öt órakor levetítik a Bánk bán című operafilmet, majd Káel Csaba rendező és Gulyás Dénes operénekes a film készítésének történetéről mesél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.