Átadta Mitnyan György polgármester a Városmajor utcában található Barabás-villát a közönségnek. A reformkori festőművész, Barabás Miklós 1840-ben épült, egykori nyaralóját és műtermét a hozzá tartozó kerttel a XII. kerületi önkormányzat állíttatta vissza eredeti formájában, amelyhez új, főként föld alatti és a kertészeti elemekhez illeszkedő helyiségeket is készítettek. A klasszicista stílusú műemlék épületet kulturális célokra, időszaki kiállításokra, koncertekre és esetenként diplomáciai eseményekre használják majd, a ház egyik termét pedig Barabás-emlékszobává alakítják. Állandó Barabás-tárlatra helyszűke miatt nem lesz lehetőség, de a tervek szerint Barabás-képeket is hoznak az épületbe, ezeket meghatározott időnként cserélik majd. A villához tartozó kert és a kiállítások egész nap nyitva állnak az érdeklődők előtt, a házhoz tartozó kávéházzal együtt.
Az ünnepélyes megnyitón átadták az Árkay-díjakat az Iparművészeti Egyetem három végzős építészhallgatójának, Beda Orsolyának, Benson Marcellnek és Dorcsinecz Jánosnak, a Barabás-villa első kiállítását az ő alkotásaikból rendezték. Lovas Pál alpolgármester felhívta a figyelmet Barabás Miklós munkásságára, akit – mint fogalmazott – nem jelentőségének méltó helyen tisztelnek. Basa Péter építész, az épület felújítási tervének készítője elmondta: mivel a villa volt Barabás műterme, aki elsősorban portréfestőként tevékenykedett, a házban megfordult a reformkor összes jelentős személyisége, mint például Liszt Ferenc, Toldi Ferenc, Erkel Ferenc, József nádor, Vörösmarty Mihály, így az épület kultúrtörténeti jelentőséggel is bír. A kivitelező cég elnöke, Takácsy Gyula szólt arról is, hogy a felújítási munkálatokat nehezítették az épületben talált II. világháborús bombák és a villa rossz statikai állapota, ami miatt lényegében mindent ki kellett cserélni. Mitnyan György polgármester tájékoztatott, hogy a Barabás-villához hasonlóan a János-hegyi kilátó és a Zugligeti úton található Lóvasút épületének felújítását is tervezi az önkormányzat.
A villa első nyílt napját vasárnap tartják, ekkor délután két órától szabadtéri hangversenyekkel, kiállításokkal és könyvvásárral várják az érdeklődőket. Délután öt órakor levetítik a Bánk bán című operafilmet, majd Káel Csaba rendező és Gulyás Dénes operénekes a film készítésének történetéről mesél.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!