Tisztelgés a hősök előtt

A Mészáros zenekar műsorában a százötvennégy éve kivégzett tizenhárom aradi vértanú útját kíséri végig a szabadságharc kezdetétől a bitófáig. A zenekar a Millenáris Park színháztermében ma este hét órakor kezdődő előadásával a magyar szabadságért életüket áldozó hősök emléke előtt tiszteleg.

2003. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar zenével emlékezünk, hiszen az Aradon kivégzett tábornokok a magyar szabadságért vállalták a vértanúhalált. Az ő személyükön, tetteiken keresztül az egész szabadságharcot bemutatjuk, az 1848. szeptember 2-án kitört délvidéki csatáktól egészen a kivégzésig – mondja Mészáros Tibor, a zenekar prímása. Hozzáteszi: elsősorban keservesekkel, bujdosó-, betyár- és katonadalokkal, korabeli népdalokkal, valamint a vértanúk dalával idézik meg a kor eseményeit. Az ismert történelmi tények mellett a zenekar néhány érdekességgel is szolgál: Szabó Anita fuvolaművész előadásában megszólal Donizetti Lammermoori Lucia című operájából a haldokló Edgar búcsúáriája, az a mű, amelyet Lahner György utolsó éjszakáján fuvolázott a siralomházban.
A Tisztelgés a hősök előtt című műsor a szabadságharc helyszíneit az adott vidékre jellemző népzenével jeleníti meg. A délvidéki harcokat tamburamuzsika jelképezi, de a történelmi Magyarország jóformán minden vidékéről megszólal egy-egy jellegzetes dallam. A Tavaszi hadjárat váci, turai, isaszegi és gödöllői eseményeit Galga menti népzene örökíti meg, Erdély felszabadítását mezőségi muzsikán keresztül ismerhetjük meg, az alföldi toborzások és a Debrecenben történtek tekerős nótákban elevenednek meg, Komárom felmentését csallóközi összeállítás kíséri, a nagycsűri vereségről pedig kalotaszegi énekek szólnak. A világosi fegyverletétel pontos történetét korabeli autentikus szászcsávási, többszólamú népdal mondja el. Ez a szászokra jellemző énekmód a Kárpát-medencében csak ezen a területen található meg. A szülőföldjüktől távol harcoló katonák emlékére kalotaszegi dallamokat játszik a Mészáros zenekar. A harcokban elesettekért erdélyi halottkísérők szólnak.
A népzenére épülő történelmi műsorban a zenekaron kívül hat vendégzenész is közreműködik: Bárdos Ildikó, Molnár Miklós, Kozma Gyula, Kovács Géza, Romháti Krisztián és Szűcs Sándor. Bár az esten egyre több zenész kerül a színpadra, a fokozás ellenére az előadás mindvégig megőrzi csendességét. A műsor befejezéseképpen a közreműködők a régi magyar himnusszal, a Boldogasszony anyánk kezdetű énekkel fohászkodnak hazánkért és a magyar jövőért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.