Hét új kitüntetettel gazdagodott a Magyar Örökség díjasok köre szombaton, amikor harmincharmadik alkalommal nyújtották át az elismeréseket a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Dísztermében. Ezúttal Maczkó Mária énekművészetét, Pozsgay Imre példamutató politikai szerepvállalását, Gyulai István sportdiplomáciai tevékenységét, valamint a Haáz család és a Szentegyházi Gyermekfilharmónia nemzedékeken átívelő kultúramegőrző tevékenységét díjazta a beérkezett állampolgári javaslatok alapján a Magyar Örökség és Európa Egyesület által felkért zsűri. Három posztumusz díjat is kiadtak: kitüntették Magyary Zoltán közigazgatási és tudománypolitikai munkásságát, Medgyessy Ferenc művészetét és Kerényi Károly ókortudományt gazdagító életművét. A kitüntetettek neve bekerült a Magyar Örökség díjasokat őrző aranykönyvbe.
Hámori József, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, az elismerést adományozó zsűri elnöke elmondta: a Magyar Örökség Díj célja, hogy felszínre hozza a magyar történelmet alakító személyeket és értékeket. A díjazottak nevében Pozsgay Imre köszönte meg az elismerést. Beszédében hangsúlyozta: a Magyar Örökség Díj azt üzeni, hogy lehet tisztességesen politizálni és alkotni, győzelmet elviselni és vereséget elszenvedni. A díj értékét az adja, hogy közakaratból, az állampolgárok javaslatai alapján születik – fogalmazott a politikus.
– Azok nevében beszélek, akik még élnek és akikre még feladatok várnak, egyebek között az, hogy a posztumusz díjasok munkáit fenntartsák – folytatta Pozsgay, majd hozzátette: a díj azt is üzeni, hogy magyarnak lenni nem istencsapása, hanem óriási lehetőség.
Az eseményen elhangzott: Medgyessy Ferenc munkáiból jövő év második felében nagyszabású állandó kiállítás nyílik Debrecenben.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást