Bátorliget, Zengővár

Kákonyi Péter
2004. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két éve jelent meg az azóta több kiadást is megért fotóalbum, Szepesi Ádám Magyarország száz csodája című munkája. A kötet az Árpád-kori karcsai templomtól Kőszegig, a pácini kastélytól a hajdani gánti bauxitbánya ősleleteket rejtő kürtőjéig számtalan, eddig alig ismert különlegességre hívja fel a figyelmet. A kiadó most a mű sikerén felbuzdulva közreadta a Magyarország száz csodája II. (Rejtőzködő értékeink nyomában) című képes albumot. A kötet fotográfiáit ezúttal nem egyetlen szerző, hanem öt fotográfus (Barczi Attila, Kaszás Attila, Kaszás Bence, Szepesi Ádám és Varján András) jegyzi.
A könyv alkotói nem a nagyszabású motívumokra helyezik a hangsúlyt. Tudják például, hogy a babócsai Basakert nárciszos mezeje, az alcsúti arborétum titokzatos mocsárciprusa, a budaörsi dolomitos egy-egy rejtőzködő vadvirága ugyanolyan egyszeri csoda, mint a napjainkban újjászülető híres gödöllői kastély és parkja, a megújulására váró bajnai kastély – az ördöglovas Sándor Móric életének hajdani színtere –, a Gerecse ormain és völgyein át húzódó egykori „római út”, a martonvásári Brunszvik-kastély vagy Hidegség Árpád-kori temploma, ahol a falon még jól látható mandulaforma keretben a Trónoló Krisztus. A kicsinyítés-nagyítás varázslatos játékai közepette rácsodálkozhatunk egy sárréti szikes tó ritka virágára, egy hédervári famatuzsálemre ugyanúgy, mint a kámi arborétum megannyi rododendron-különlegességére, a kőszegi kalaposkövekre, a veleméri templom Aquila János alkotta freskóira vagy a Bükkalján található titokzatos kaprárkövek egyikére-másikára, amelyeket „ördögtornyokként” tart számon a népi képzelet. Feldebrő becses középkori temploma ugyanúgy megmozgathatja a fotográfusi képzeletet, mint a romos siroki vár vagy egy halasi csipkeverőműhely, a váci szerzetesek sokáig ismeretlen temetkezési helye, a hajósi borpincesor, a bajai halászlé titkai, Sopron nárciszos Arbesz-rétje, a dinnyési nádas madárvilága vagy a földlepte római város, Gorsium – máig csak részben feltárt – maradványai.
(Magyarország száz csodája II., Totem Kiadó, Budapest, 2003.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.