Merésznek tűnik az ötlet, hiszen a Beatles-dalokkal szinte teljes mértékben összefonódott a hatvanas évek hangszerelése és akkordvilága, ráadásul rendkívül sok kudarcba fulladt próbálkozást, feldolgozást megéltek már ezek a számok. Egyesek klasszikus zenébe, mások modern popos hangzásba vagy éppen kemény rockba igyekeztek átültetni a dalokat, de rendszerint meg sem közelítették az eredeti felvételek által felállított mércét. Peter Lipa viszont sikeresen veszi az akadályt. Negyven éve hallgatja már a Beatles számait, s ez nagy idő ahhoz, hogy a blues, a soul, a klasszikus mainstream és a funky régi motorosaként tökéletesen beágyazza az eredeti dallamokat a dzsessz világába.
Beatles in Blue(s) című lemezén korántsem szolgai átiratokat vagy egyszerűen új hangszerelést találunk – s azt hiszem, ez a titka a sikerének. Sokszor szinte egy perc is eltelik, mire felfedezzük, hogy melyik számot halljuk, ugyanis az énekszólam dallamvázán kívül szinte minden megváltozik, beleértve a kíséret akkordmenetét is, amely az egyszerű fogások helyett gyakorta bonyolult hangzatokat produkál. Zeneszerzői szempontból kétségtelenül érdekesebbek ezek az átiratok, mint az eredeti slágerek. Jobban visszaadják korunkat, újabb felfedeznivalót biztosítanak számunkra a Beatles világában.
A feldolgozásokkal az előadó sokkal többet tud megmutatni saját zeneiségéből, mint amikor új ötletével áll elő – vallja Lipa, akinek az igazi inspirációt a négy beatzenész slágereinek adaptációjához a Joe Cocker- és a Grease-féle „With a little help from my friends” dal jelentette, amelynek saját verzióját is elkészítette. Peter Lipa nem csak a feldolgozások megoldásával és a dzsesszes hangszereléssel nyújt felejthetetlen élményt. Jellegzetesen bluesos hangképzése és komoly improvizációs múltja szintén segíti a hangzásélményt. A szlovák előadó sohasem tartotta céljának az eredeti hangzás lemásolását vagy utánzását, de még annak a megközelítését sem. Számára a Beatles nem etalon, csak alapanyag, amelyet tovább gondolhat, kedvére változtathat. Minden téren el mer rugaszkodni a mintától.
A lemezen a Beatles első korszakából találunk dalokat, mint például az And I love her, a Misery, a P. S. I love you, a No reply és az All my loving. A feldolgozásokban segédkező komponisták között egyébként több magyar csengésű nevet is találunk: Gabriel Jonas, Juraj Tatár, Martin Gaspar, Palo Bodnar nyilván – Lipához hasonlóan – hazánkhoz is kötődik.
A lemez ugyan két éve készült, de csak a múlt év végén került hazai forgalomba a Gramy Records gondozásában. A kiadó a tervek szerint tavasszal magyarországi turnét szervez Lipa számára, amelyről koncertlemezt szeretne megjelentetni.
(Peter Lipa: Beatles in Blue(s), East West Promotion 2002., magyarországi forgalmazója: Gramy Records.)
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást