Bluesba öltözött Beatles-dalok

Peter Lipa, az eperjesi születésű, anyai ágon magyar származású énekes-zeneszerző, a szlovák dzsessz vezéregyénisége nem kis fába vágta a fejszéjét, amikor a világ legismertebb örökzöld slágerei, a Beatles első korszakának legendás számai közül tizenhatot átdolgozott blues alapokra. Lipa nagy Beatles-rajongó, s kétségkívül alaposan megváltoztatta az eredeti dalokat.

2004. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merésznek tűnik az ötlet, hiszen a Beatles-dalokkal szinte teljes mértékben összefonódott a hatvanas évek hangszerelése és akkordvilága, ráadásul rendkívül sok kudarcba fulladt próbálkozást, feldolgozást megéltek már ezek a számok. Egyesek klasszikus zenébe, mások modern popos hangzásba vagy éppen kemény rockba igyekeztek átültetni a dalokat, de rendszerint meg sem közelítették az eredeti felvételek által felállított mércét. Peter Lipa viszont sikeresen veszi az akadályt. Negyven éve hallgatja már a Beatles számait, s ez nagy idő ahhoz, hogy a blues, a soul, a klasszikus mainstream és a funky régi motorosaként tökéletesen beágyazza az eredeti dallamokat a dzsessz világába.
Beatles in Blue(s) című lemezén korántsem szolgai átiratokat vagy egyszerűen új hangszerelést találunk – s azt hiszem, ez a titka a sikerének. Sokszor szinte egy perc is eltelik, mire felfedezzük, hogy melyik számot halljuk, ugyanis az énekszólam dallamvázán kívül szinte minden megváltozik, beleértve a kíséret akkordmenetét is, amely az egyszerű fogások helyett gyakorta bonyolult hangzatokat produkál. Zeneszerzői szempontból kétségtelenül érdekesebbek ezek az átiratok, mint az eredeti slágerek. Jobban visszaadják korunkat, újabb felfedeznivalót biztosítanak számunkra a Beatles világában.
A feldolgozásokkal az előadó sokkal többet tud megmutatni saját zeneiségéből, mint amikor új ötletével áll elő – vallja Lipa, akinek az igazi inspirációt a négy beatzenész slágereinek adaptációjához a Joe Cocker- és a Grease-féle „With a little help from my friends” dal jelentette, amelynek saját verzióját is elkészítette. Peter Lipa nem csak a feldolgozások megoldásával és a dzsesszes hangszereléssel nyújt felejthetetlen élményt. Jellegzetesen bluesos hangképzése és komoly improvizációs múltja szintén segíti a hangzásélményt. A szlovák előadó sohasem tartotta céljának az eredeti hangzás lemásolását vagy utánzását, de még annak a megközelítését sem. Számára a Beatles nem etalon, csak alapanyag, amelyet tovább gondolhat, kedvére változtathat. Minden téren el mer rugaszkodni a mintától.
A lemezen a Beatles első korszakából találunk dalokat, mint például az And I love her, a Misery, a P. S. I love you, a No reply és az All my loving. A feldolgozásokban segédkező komponisták között egyébként több magyar csengésű nevet is találunk: Gabriel Jonas, Juraj Tatár, Martin Gaspar, Palo Bodnar nyilván – Lipához hasonlóan – hazánkhoz is kötődik.
A lemez ugyan két éve készült, de csak a múlt év végén került hazai forgalomba a Gramy Records gondozásában. A kiadó a tervek szerint tavasszal magyarországi turnét szervez Lipa számára, amelyről koncertlemezt szeretne megjelentetni.
(Peter Lipa: Beatles in Blue(s), East West Promotion 2002., magyarországi forgalmazója: Gramy Records.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.