Ha valaki azt gondolja, hogy a citera egyszerű hangszer, annak egészen biztos megváltozik a véleménye Tuka Zsigmond játékát hallva. Hangszínjáték, virtuóz megoldások és szöveg nélkül is beszédes, éneklő dallamok szólnak az idős, kisújszállási hagyományőrző nemrég megjelent kazettáján. Bár sokan citeráznak, talán ez a legelterjedtebb hazai népi hangszer, mégis ritka manapság az a kis-magyarországi „adatközlő”, aki olyan tökéletesen ismerné hangszere titkait, mint Tuka Zsigmond.
Balogh Sándor, aki számos kiváló moldvai lemezt jegyez, nemcsak e távoli dialektus különlegességeit ismeri. Kiváló citerajátékos és hangszerkészítő is. Most egyik mesterét mutatja be saját gyűjtésein keresztül: Tuka Zsigmondot, az Életfa-díjas, híres nagykunsági citerást. Balogh közel három évtizede, főiskolás évei alatt ismerkedett meg Tuka Zsigmonddal, akitől nemcsak a muzsikálás, hanem a citera-, furulya- és tamburakészítés rejtelmeit is elleste. A most megjelent kazettán helyszíni magnetofonos gyűjtéseket és stúdiófelvételeket egyaránt találunk, mintegy tisztelegve a nyolcvanötödik születésnapját ünneplő mester előtt. Az első felvételek 1978-ból valók, az utolsók 1998-ban készültek, s kerek húsz év anyagát felölelve mutatják be Tuka Zsigmond citerajátékát. Igazán csak úgy lehet a népdalokat muzsikálni, hogy hozzáénekeljük – legalább magunkban – a szöveget. Tuka Zsigmond felvételei beszélnek, érezhetően más és más minden egyes versszak, aki ismeri a dalok szövegét, kihallja a citera húrjai közül.
Ugyan a hanganyag pénzhiány miatt egyelőre csak kazettán jelenhetett meg, a tervek szerint később CD-n is kiadják. Az idei táncháztalálkozó újabb meglepetéssel szolgál majd a citerazenét kedvelők számára, ekkor mutatják be ugyanis először a Tuka Zsigmond életéről készült videofilmet.
(Nagykunsági citeraszó, Tuka Zsigmond citerázik; kiadja: Balogh Sándor, 2003. december.)
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó