Gerbert d’Aurillac, azaz II. Szilveszter pápa, akinek fontos szerepe volt a keresztény magyar állam megalakulásában, 1003-ban hunyt el Rómában. A Vigilia januári számában Havas László tanulmányában (II. Szilveszter pápa és a Szent István-i Magyarország) áttekinti a Szentszék és a magyar királyi udvar kapcsolatrendszerét. Tudnivaló, hogy államalapító uralkodónk II. Szilvesztertől kérte és kapta a koronát, ahogy az is, hogy országunkban számtalan „vendég” tevékenykedett, főként szerzetesek és lovagok, akik népünk keresztény hitre térítését tekintették fő céljuknak.
„II. Szilveszter pápa politikai ideálja egy egységes Európa volt. Gerbert d’Aurillac azt hitte: lehetséges egy olyan egyetemes európai birodalom megteremtése, amely előbb létrehozza a békét, majd megvalósítja azt a társadalmi és kulturális előrehaladást és igazságot, amelyet a szeretet és a szociális gondoskodás koronáz meg…” – írja a pápa nagyra törő terveit jellemezve Havas László. Ebben a nagy- és emberszabású gondolatrendszerben értelemszerűen a születő magyar királyságnak is kulcsszerepe lett volna. Szent István azon munkálkodott, hogy az általa vezetett ország megtalálja a helyét II. Szilveszter hatalmas látomásában. „Olyan királyságot kívánt megvalósítani, amelynek alapja a keresztény hit, s ilyen módon az ország képes beilleszkedni Krisztus misztikus testébe.” Fiának, a tragikus sorsú Szent Imre hercegnek írott Intelmeiben Szent István ideálul állítja remélt utóda elé az antik „aurea aetast és az aurem seculumot”, vagyis az aranykor és az arany évszázad vergiliusi eszméjét. Ez utóbbi ideál kerete volna a soknyelvű és kulturálisan ezerszínű birodalom, amelyet – és a Szent István-i ideál itt szakít a magyar őshagyománynyal – antikrisztusi eszmék fenyegetnek, amelyek letéteményesei a keleti népek, „Góg és Magóg népei”. Ezen gondolatok adják az alapját a „magyarság Európa védőbástyája” eszmének.
Havas László esszéje nyomán világos képet kapunk e szövevényes korszakról, miközben a szerző számtalanszor jelzi, hogy egyes történelmi alakok tevékenységének megítélésében sincs teljes egység a historikusok között.

Megérkezett a magyar eper – ennyibe kerül idén a kedvenc gyümölcs