Magyarország színházai nem foglalkoznak kellőképpen nemzeti múltunk sorsfordulóival, vagy ha igen, akkor mint a gúny tárgyát pellengérezik ki – mondja Andrási Attila, a délvidéki Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház művészeti vezetője. – Célunk, hogy állandóan színen tarthassunk egy, a történelmi Magyarország széteséséről szóló színdarabot, ez ugyanis minden határon túli magyarnak meghatározza a sorsát – véli.
A magyarkanizsai teátrum első előadása Németh Ákos Vörös bál című drámája volt. A Tanácsköztársaság idején játszódó mű további előadásait a premier után ellehetetlenítették, azóta az ősbemutatón készített videofelvétel vetítésével népszerűsítik a darabot. Andrási elmondta, hogy az idén Siposhegyi Péter írt színművet a teátrum számára, „Halottak napjától Virágvasárnapig” címmel; a cselekmény a két világháború közötti délvidéki magyarság sorsát és a máig ható etnikai kiszorítás politikáját dolgozza fel. A mű Kende Ferenc emlékiratai alapján készült.
Mivel a pályázatokon nem nyertünk elégséges támogatást, támogatói rendezvényt szervezünk, s ennek a bevételéből finanszírozzuk az idén virágvasárnapra tervezett bemutatót – mondja Andrási. A kezdeményezést segítő jótékonysági estet szombaton hat órától tartják Budapesten, a Szent Margit Gimnázium dísztermében. A rendezvény fővédnökségét Orbán Viktor volt miniszterelnök, védnökségét Hende Csaba és Vikidál Gyula vállalta magára.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek