A testvér többé nem ellenség

Karakó vasúti hídjától a Rákóczi-várig. A csíkszépvízi víztükörtől az ezeréves határig; a Felsőlokra beerőszakolt ortodox helyőrségtől a Tatros partjánál vigyázkodó bunkerig, ami a Szent Koronát formázza; igen, a siculicidiumkor, a madéfalvi veszedelem után elcsángált magyarok havasi kalibáitól az európai civilizáció végét jelentő utolsó magyar katolikus kápolna oltáráig zeng a gyimesi keserves: „bánat, bánat, keserűség, még a testvér es ellenség”.

2004. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kádár egy ünnepélyes gesztussal lemondott anno a Trianonkor elszakított országrészről, és nem azért, mert huszonhárommillió romántól kívánta óvni az országot, hanem azért, mert tizedannyi magyart akart törölni a memória-tartományból. S most lerománozzák a székelyt, cigánynak mondják a csángót a pesti körúton, mert „még a testvér es ellenség”. A rendszerváltoztatás óta Kalotaszeg, Mezőség és Székelyföld visszavándorolt a kollektív tudatba, de a csíki havasokon túl rekedt magyarok, az elcsángáltak, akik a magyar nyelvet századokkal ezelőtti formájában őrzik, saját magyarságukért küzdenek. Bizonyítani nekünk, elkényeztetetteknek, Való Világ-nézegetőknek, hogy ők is magyarok? Bizonyítani a becsületet, hűséget? Erről szólna talán a nyolcadik alkalommal megrendezett csángó bál? Nem. A Pro Minoritate – A Kisebbségekért Alapítvány által életre hívott kezdeményezés, a csángó magyarok budapesti bálja nem az ő, hanem a mi hűségünket bizonyítaná: gesztus, hogy nem felejtkeztünk meg róluk.
Amennyiben csángókkal ünneplünk, a Szépvíz és Lóvész utáni falvak, a magyar kelet összes lakójára gondolunk. Nemcsak a moldvaiakra, akik a tudatmódosító román „lelkipásztorok” szerint a sátán nyelvét beszélik. A gyimesi csángók sajnos ismét háttérbe szorultak, az volt az érzésünk, hogy őket az est szervezői nem is tekintik igazi csángóknak, mivel a Kárpát-medencén belül élnek. Pedig ők is azok, és a román politika velük sem volt kíméletes. A három községből álló festői Gyimesi-szorost például földrajzi adottsága és történelmi, néprajzi hagyományai ellenére durván kettévágták, és az ezeréves határon található Gyimesbükköt a döntő többségében magyarlakta Hargita megyétől a kizárólag román közigazgatású Bacau megyéhez csatolták, s ennek következtében Gyimesbükkön rohamosan folyik az elrománosítás. A gyimesbükki csángók azért ellenállnak, a hagyományőrzés ebben a faluban különösen elismerésre méltó. A tánccsoport remek előadást hozott Budapestre – amit a közönség kitörő tapsviharral és egy rövid ráadás kierőltetésével honorált –, a közel kétórás műsorból mégis alig tíz percet kaptak.
Kyrie eleison, Uram irgalmazz! – énekelte László Erzsi néni, az idős csángó asszony a magyarságukért, katolikus hitükért oly erősen küzdő csángók nevében is, s azok helyett is, akik a sokszázados elrománosítást nem bírták erővel, és már beadták a derekukat, elfelejtették nyelvüket. Rájuk sem haragudni kellene, s tudatlanságból, félrevezetésből eredő magyarságtagadásukra nem újabb kirekesztéssel kellene válaszolni, mert – ahogy megnyitóbeszédében elmondta Benke Pál, a Moldvai Csángó Magyarok Szövetségének alelnöke –, már hét faluban beindult a magyar nyelv oktatása, és egyre több gyermek jelentkezik rá. Ahogy a sok-sok moldvai hagyományőrző idős és fiatal, s a bálon fellépő Öves együttes, a Magyarországon tanuló csángó diákokból álló tánccsoport is reményt ad.
Visszhangozza mindörökké Sötétpataka, Récepataka, és Hidegség, Áldomás és Bálványos, visszhangozza túlonnan a gyimesi szoros, s moldva minden magyar dombja: Somoska, Lészped és Klézse; Pusztina, Külsőrekecsin, de még Bákó is visszhangozza, hogy a testvér többé nem ellenség.
(VIII. csángó bál, Petőfi Csarnok, február 21., 19.00.)
***
Lesz-e pénz támogatásra?
Részt vett a csángó bálon Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának elnöke is, aki lapunknak elmondta: a magyar külpolitika az érzékeny kérdéseket szőnyeg alá söpri, és egyelőre a moldvai csángók ügye is ebbe a kategóriába tartozik, az erdélyi és a székely autonómiához hasonlóan. – Kulcsfontosságúnak tartom, hogy az eddig elért eredményeket sikerüljön konszolidálni, s ennek az RMDSZ fontos tényezője lehet – mondta a fideszes politikus. Németh Zsolt jelentős eredménynek tartja, hogy hét faluban megindult a csángó nyelv oktatása, és hogy az Európa Tanácsban megszületett döntés alapján Romániának egyértelmű feladatai vannak a csángókkal kapcsolatban. Úgy véli, mindent meg kell tenni, hogy fennmaradjon az, a polgári kormány idején bevezetett támogatási forma, amelyben évi százmillió forintot kaptak az anyaországtól a moldvai csángó magyarok. – Félő ugyanakkor, hogy a Draskovics-csomag megszigorításai ürügyén a határon túli magyar intézményrendszer és a moldvai csángók támogatása is kárt szenved. Ezért tartom fontosnak, hogy határozott legyen a magyar külpolitika a határon túli kérdésekben – jelentette ki Németh Zsolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.