Nehéz helyzetben a táncosszakma

Rendkívüli tájékoztatóra hívta össze a média és a szakma képviselőit a Magyar Táncművészek Szövetsége, mivel a kormányváltás óta a kulturális minisztérium nem tudott időt szakítani a magyar táncművészet elnökségére. A találkozón megjelent Hiller István kulturális miniszter és Schneider Márta, a tárca helyettes államtitkára is, akik együttműködésükről biztosították a táncművészeket. A tegnapi egyeztetés eredményeképpen még a hónap végén létrejöhet a táncművészeti kerekasztal.

2004. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a Fidesz-kormány alatt elkezdődött a zeneművészettel párhuzamosan a művészek nyugdíjrendszerének megreformálása, és az utóbbi években kialakult a párbeszéd a minisztérium, valamint a filmművészet és az irodalom képviselői között, a táncművészet helyzetéről a mai napig nem kezdődtek el a tárgyalások.
A Magyar Táncművészek Szövetsége 2003 őszén az ELTE szociológusainak bevonásával átvilágította a hazai hivatásos táncművészet helyzetét. A vizsgálat eredményeit és a sürgős megoldásra váró feladatokat tanulmányban foglalták össze, amelyet tavaly decemberben elküldtek a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának. Mivel a felvetett problémákra nem érkezett válasz, és a többszöri időpont-egyeztetés ellenére sem jött létre a találkozó a kulturális miniszter és a táncszakma képviselői között, a művészeket tömörítő egyesületek és társaságok a nyilvánossághoz fordultak. Ezután döntött úgy Hiller István, jelen lesz a meghirdetett találkozón, s tárgyal a művészekkel.
Kiss János, a Magyar Táncművészek Szövetségének elnöke elmondta: hiányzik a táncművészetnek a magyar kultúrpolitikán belüli helyét, funkcióját, működését meghatározó strukturált koncepció, vagyis az úgynevezett tánctörvény. Kiss a támogatási rendszert is bírálta: áttekinthetetlennek, egyenetlennek és szabályozhatatlannak tartja. Az elnök szólt arról is, hogy a táncművészet más művészeti ágakhoz képest alulfinanszírozott, és a minisztériumon belüli szakmai képviselete sem megfelelő. A Magyar Táncművészek Szövetsége úgy látja, gondjaik megoldhatók, ha létrejön a helyzetüket szabályozó törvény és egy hosszabb távú, négy-öt évre szóló finanszírozási reformterv.
Novák Ferenc, a szövetség társelnöke a legsürgetőbb feladatok közül a Nemzeti Táncszínház kétségbeejtő helyzetének megoldását és a táncművészek szociális helyzetének jobbítását emelte ki. Hiller István Schneider Márta helyettes államtitkárt bízta meg a minisztérium és a táncművészek közötti tárgyalások vezetésével, aki azt ígérte, hogy az első megbeszélés még a hónap végén létrejöhet. Kiss János a találkozó végén bejelentette lemondását a Magyar Táncművészek Szövetsége elnöki posztjáról – mint mondta, „friss erőknek szeretné átadni a helyét”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.