Ritka művek vasárnapja az akadémián

2004. 02. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritkán játszott művekkel rukkolt elő a Szent István Király Szimfonikus Zenekar vasárnap este a Zeneakadémián. Brahms Rinaldo című kantátájáról még folynak a viták, egyelőre nem sikerült kideríteni, játszották-e már hazánkban. Az biztos, sem határokon belül, sem kívül nem ez a legnépszerűbb Brahms-mű. Bartók fiatalkori, posztumusz meglelt 1. hegedűversenye, az igéző Geyer Stefi ihlette szerelmes kompozíció folytatta a sort, és a Budapesten elsősorban a cigányzenekarok előadásából ismert Enescu-darab, az I. román rapszódia zárta a koncertet.
A zenekar keményen állta a sarat, feszülten követte Jurij Szimonov instrukcióit, a Bartók-mű közepére azonban egyre többen fáradtak el mind a zenekar, mind a közönség oldalán. Leült a hangulat, pedig Liener György, a müncheni rádió koncertmestere érzékenyen és megfelelő dinamikai játékkal hegedült. Kissé üdítően hatott Liener spontán koncertközi ráadása, Bach g-moll szólószonátájának első tétele. Aztán Liener meghajolt, kiment, viszont Szimonov nem jött be helyette. A zenekar mozgolódott, sustorgott, fészkelődött. Egyszer csak kintről megszólalt az első fúvós hang, s bentről jött rá a válasz. Vonultak, felálltak, színészkedtek, s eközben játszották az első taktusokat. Végül az egyik hegedűs vonójával kezdett vezényelni. Mire Szimonov kapkodva berohant, már összeállt a darab. Újra mosolygó és a zenét élvező együttest láthattunk. Ez a kis játék, valamint az Enescu-rapszódia A Tenkes kapitánya zenéjére emlékeztető fanfáraival és csiripelő, vidám szakaszaival alighanem megmentette a koncertet. Szimonov is ezt a művet vezényelte leglelkesebben, mintegy cinkosként kacsingatva az ifjú zenészekre. A szövevényes Brahms és a nehezen emészthető Bartók után Enescuban mindannyian fiatalos slágerre leltek. Ez a darabválasztás telitalálat volt, igazi szerelem, a többi inkább csak a kötelező pensum.
(Szent István Király Szimfonikus Zenekar és Oratóriumkórus, vezényelt: Jurij Szimonov, Zeneakadémia, február 8., 19.30.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.