Bartók avatottaktól

-KLASSZIKUSOK- Valami olyat tudhat Bartókról Kocsis Zoltán és az általa vezényelt Nemzeti Filharmonikus Zenekar, ami csak az egészen beavatottaknak adatik meg. Legalábbis ezt tükrözi az idén megjelent új CD-jük, amelyen a Concerto, a Táncszvit és a Magyar parasztdalok hallható. Az előadás igazi élményt kínál: Bartók művei felkészült és méltó interpretációban szólalnak meg.

2004. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bartók egyik legismertebb és legtöbbre tartott műve az Amerikában komponált 1943-as Concerto, s természetesen a legjátszottabb is. Manapság már szinte el sem lehet képzelni sem zenekart, sem karmestert e darab nélkül. Ez persze egyrészt kihívás, hiszen a sok középszerű és könnyen felejthető előadás mellett számos igazán értékes is elhangzott már, így a darabról szinte lehetetlen újat mondani. Másrészt egyben kötelesség és elvárás is, különösen a magyar művészek érzik ezt így.
Hogy Kocsis Zoltánnak mennyire nem elvárás vagy kötelesség, hanem legfeljebb belső kényszer, az világosan látszik az átgondolt és mélyen átérzett műértelmezéséből. Ebben a darabban, főként a második tételben, különösen fontos a hangszerek, hangszercsoportok aránya, nagy erénye a felvételnek, hogy ezeket eltalálja. A negyedik tétel „Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország” témájának megjelenése érzelmileg is megfogó, de az egész honvágyról szóló cantabile- részről ez mondható el. A Táncszvit, hasonlóan a Concertóhoz, szintén Bartók legnépszerűbb műveinek egyike. Főként parasztzene-imitációkból áll, de egészen sajátosan átdolgozva. Ebben a darabban az egyes hangszerek rövid előtérbe kerülései kifejezetten bravúrosak, de az összhangzás is kidolgozott.
A Magyar parasztdalok 1933-ban keletkezett, pontosabban ekkorra csak a hangszerelést datálhatjuk. Ezt lényegesen kevesebbet játsszák, pedig igazán könnyen emészthető kiszenekari összeállítás a zeneszerző 1914–18-as zongorára készült népdalfeldolgozásaiból. Itt a nagyszerűen kigyakorolt és összetartott parlando-rubato részeket, a fafúvósok hangszínét és a jól imitált dudahangzást emelném ki.
Összességében tehát igazán értékes felvétel született, olyan, amely a nemzetközi lemezpiacon is valóban méltón képviseli Bartókot és a magyar zenei életet.
(Bartók Béla: Concerto zenekarra, Táncszvit zenekarra, Magyar parasztdalok. Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar, vezényel: Kocsis Zoltán. Hungaroton, 2004.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.