Éljenek az arab hölgyek!

Arab napot tartott hétfőn a Nemzetközi Nőklub, amelyen a Budapesten élő arab hölgyek segítségével tíz ország – Algéria, Egyiptom, Jemen, Jordánia, Libanon, Marokkó, Omán, Palesztina, Szaúd-Arábia és Tunézia – kulturális sokszínűségét mutatták be, természetesen elsősorban női szemmel. A rendezvényen díszvendégként Mádl Dalma asszony, a köztársasági elnök felesége is részt vett.

2004. 03. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legjobbak közületek azok, akik asszonyaikhoz a legjobbak. A nőkkel kapcsolatban intsétek egymást jóra! – tanítja az iszlám. Noha az egyes arab országokban eltér a nők jogainak megítélése és a velük való bánásmód, a Nyugat hajlamos néhány megtörtént kegyetlen esetből általánosítani, különösen mostanság, amikor bizonyos körök azt sugallják, a terrorizmus és az arab világ közé tulajdonképpen egyenlőségjelet lehetne tenni. Ilyenkor persze eltörpül a Nyugat összes bűne: a rabszolgatartás kegyetlenségei, az indiánok kiirtása, a két világégés borzalmai, a kommunizmus áldozatai, a palesztinok elnyomása, vagy az egykori Jugoszlávia területén a közelmúltban történt népirtási kísérletek. Pedig bizonyos országokban, például Tunéziában szinte alig látni fejkendős, csador mögé rejtett nőt, a hölgyek többsége, különösen a nagyobb városokban a legutóbbi párizsi divat szerint öltözködik, felsőfokú végzettséggel rendelkezik, és dolgozni jár. A palesztin nők helyzete sem borzalmas, Latifa Yousef festő, aki alig egy éve mutatkozott be Budapesten szuggesztív, nonfiguratív alkotásaival, azt nyilatkozta lapunknak, hogy a palesztin lányok tanulhatnak, dolgozhatnak, elismert művészek lehetnek, és csöppet sem érzik magukat elnyomva.
A Nemzetközi Nőklub hétfői rendezvényén többségében európai és amerikai hölgyek vettek részt, legtöbbjüket teljesen elbűvölte a látványos bemutató. Az arab nap gondolata lényegében a városligeti Vajdahunyadvárban, a mezőgazdasági múzeumban rendezett tavalyi arab kiállítás folytatása, kibővítve, élővé, interaktívvá és megfoghatóvá téve az egy évvel ezelőtt még csak távolról szemléltetett arab kultúrát. Tavaly még Irak is részt vett a bemutatkozáson, ugyan csak fényképekkel, mivel a műkincsnek számító tárgyakat még hivatalos kiállításra sem engedték ki hazájukból (azóta a múzeumokat kifosztották, és a műkincsek többsége az USA-ban és Európában landolt), idén viszont a háború miatt nem jelentek meg a rendezvényen.
Női találkozóról lévén szó, a központi esemény egy díszes, zenés-táncos divatbemutató volt, tradicionális, történelmi arab viseletekből és azok modern, ma is hordott változataiból. Egyiptom történelmi előadással is készült, a fáraók korába kalauzolva a jelenlévőket, a szaúd-arábiai lányok pedig hagyományos esküvői ceremóniájukat mutatták be. Minden részt vevő arab ország elhozta jellegzetes kézművestermékeit, szőttesek, női ruhák, ezüsttálak, kézi csomózású szőnyegek, porcelán étkészletek sorakoztak a fal melletti asztalokon, többségüket meg is lehetett vásárolni. A palesztinok híres festőművésznőjük, Latifa Yousef egyik képét is kiállították. A találkozót gazdag arabétel-kóstolóval zárták. Sikeres volt a rendezvény, a jelenlévők valami olyat éreztek-értettek meg, amit eddig vagy elhallgattak előlük, vagy egyszerűen csak nem hangsúlyoztak eléggé: az arab világ másik oldalát, a szépséget, a kecsességet, a nőiességet és az évezredes, mesés arab kultúrát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.