On-line mesterkurzus

Nem mindennapi álmokat sző Domonkos Máté, a tavaly létrejött Hangszer és Zene című lap főszerkesztője. Interneten közvetíthető mesterkurzusok indításán fáradozik, holnap este hét órakor a budavári önkormányzat aulájában (I., Kapisztrán tér 1.) pedig útjára indul a Hangszer és Zene-estek előadássorozat, amelyen neves művészek és alkotók beszélnek a zenéről és a társművészetekről.

2004. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi késztette arra, hogy elindítsa a Hangszer és Zene című lapot?

– Hangszeren, klasszikus gitáron játszom magam is, és nem találtam olyan lapot, amely a hangszereken keresztül közelítené meg a zenét. Később persze rengeteg szempont változott, megismertem a hangszerészeket, és rá kellett döbbennem, hogy a szakmájuk nem egyszerűen mesterség, hanem társművészet. Lenyűgöző alkotók vannak köztük.

– A lap léte automatikusan hozta magával a kísérőprogramokat is?

– Ezek a rendezvények párhuzamosan folytak. Régi nagy vágyálmom, hogy az internetre is fel tudjam tenni azt, ami számomra a zenében vonzó. Korábban szerveztem már egy hasonló sikeres programot, a koncert.hu-t. Három egymástól távol eső műfaj keveredett az interneten, a Schola Hungarica gregorián misztériumjátéka, Szilágyi Enikő sanzonestje és a Budapesti Operettszínház gálaestje. Az internet alkalmas arra, hogy interaktívvá tegye a virtuális koncertlátogatásokat, rengeteg embert be lehet kapcsolni az eseménybe.

– Az on-line mesterkurzusról szóló tervük ennél összetettebb rendezvénynek ígérkezik?

– Fontos, hogy egy szakmailag jelentős eseménynél kihasználjuk az adott lehetőségeket. Hasznos és tanulságos, ha mesterkurzust rögzítünk, később pedig levetítjük. Ha azonban úgy nézhetem, hogyan tanít, mit javasol a tanár, hogy bele is tudok kérdezni, és egyfajta kommunikációt hozok létre az oktatóval, az már rendkívül széles perspektívát nyújt. Ez eddig csak azoknak volt a privilégiuma, akik jelen tudtak lenni a nyílt órákon. Egy klasszikus zenei mesterkurzusra viszonylag szűk réteg jut el, jóval kevesebben, mint akiket az adott téma érdekel. Az internet segítségével könnyen és gyorsan ki lehet tágítani ezt a kört.

– Mikorra tervezik az első ilyen alkalmat?

– Szeptember elejére. Nem a hagyományos mesterkurzusok koreográfiája szerint rendezzük meg, vagyis hogy egy tanár és egy növendék eljátszik egy szonátát. Minél szélesebb kört szeretnénk bevonni. Itt lépnek a képbe a hangszerészek és az akusztika. A rendezvényhez kapcsolódik majd a régi zene, a zeneszerzés, a hangszerészet, például hangszertesztek, de természetesen előadások is tartoznak minden témához. Egyelőre csak magyarul közvetítjük a kurzust, de később az anyagi lehetőségekhez mérten szeretnénk fordítószoftverek segítségével a nagy európai nyelvekre is lefordítani az elhangzottakat.

– A Hangszer és Zene-estek ötletét a lap kínálata adta?

– Rádöbbentünk, mennyi mindenről lehetne még beszélgetni azokkal, akikkel a lapban riport készült. Ezeken a találkozókon komplex képet szeretnénk adni, bemutatva a társművészeteket is. Holnap például az első részben Madarász Iván Erkel-, Bartók- és Pásztory-díjas zeneszerzővel beszélgetünk, akitől a közönség is kérdezhet, a második részben pedig Márkus Barbarossa János lesz a vendégünk, aki rendkívül izgalmas személyiség. Európa egyik legnevesebb hangszer-restaurátora, a Dorotheum vezető hangszerész szakértője, ráadásul költő és író is, továbbá saját filmstúdiója van. Ő a világ hangszer-kereskedelméről is beszél. Később ezeket az esteket is szeretnénk közvetíteni az interneten.

– A lapban a komolyzene és a népzene mellett a könnyebb műfajok is teret kaptak, mint a dzsessz és az igényes rockzene. A Hangszer és Zene-estek programjában is várható a későbbiekben könnyűzenész meghívott?

– Természetesen tervezzük ezt is, hiszen a teljességre törekszünk, de azt szeretnénk, ha ezek az estek valamilyen formában mindig kapcsolódnának a Hangszer és Zene laphoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.