Nagyhét és húsvét a népköltészetben

-TÉKA- Közép-Európa húsvéthoz kötődő szokásdallamait, népdalait, egyházi népénekeit, gregorián dallamait dolgozta fel legújabb, Alleluia című lemezén Szvorák Kati. A magyar, lengyel, szlovák, horvát, román, morva, cseh, szlovén, szerb és német dallamok néhol eredeti, autentikus, néhol viszont középkori jellegű feldolgozásának megszólaltatásában sok neves népzenész is közreműködik, többek között a Monarchia Zenei Társulás, Legedi László István moldvai hagyományőrző furulyás, a bécsi Mulatschag Gruppe és a szerb zenét játszó Vujicsics együttes.

2004. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Siralmas ez világ nekünk bűnösöknek, hogyha meggondoljuk napját életünknek – csendül fel a bűnbánatra felszólító, ősi moldvai nagyböjti kánta. A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, Krisztus megváltja a világot, elűzi a bűn sötétségét, a gonoszság uralmát, és elhozza nekünk a feltámadás örömhírét. Ez a keresztény ünnep – akárcsak a többi – a nép körében észrevétlenül ráépült az ősi, pogány, természethez kötődő vallási rítusokra. A húsvét a tavaszköszöntő, a téltemető, a természet megújulásának ünnepe. A moldvai tilinkós havajgatás is ezt idézi, amelyet húsvét reggelén énekelnek, hogy a holtaknak is hírül adják: eljött a tavasz.
Ugyanakkor a kolostorok gregorián himnuszai, a templomi szertartások énekei legalább anynyira hozzánőttek az egyszerű falusi emberek dalkincséhez, mint ahogy a keresztény ünnepkör még a húsvét környéki gyermekjátékokra is rányomta bélyegét. Valahol ez az, ami a mai kor emberének hiányzik az életéből. A harmadik évezred húsvétját a nagybevásárlás, a csokinyuszi, sonka, és jó esetben a család határozza meg, de a húsvét lényege, a nagyböjt, vagyis a felkészülés, ami Krisztus nagyheti szenvedésében csúcsosodik ki és az ünnep életre hívója, a feltámadás örömhíre már hiányzik belőle. Nagyanyáink, dédanyáink dalai és a poros énekeskönyvek azonban még megőriztek valamit abból a világból, amikor az ünnep valóban ünnep volt. Ebbe a korba kalauzol minket Szvorák Kati lemeze, amely tulajdonképpen kész zenetörténeti példatár, megható és felejthetetlen előadással. A nagyböjtben indulunk, végigmegyünk a nagyhét állomásain, a CD második fele pedig a legszebb és legősibb húsvéti énekek gyűjteménye. Kell is ez a kronológia, így érthető-érezhető meg igazán, miről is szólnak az énekek. Elhangzanak azok a latin nyelvű gregorián dallamok is, amelyekből kialakult a magyar, lengyel vagy szlovák népének, s az egy tőről fakadó dalok egymás után, csokorba rendezve szólalnak meg több nyelven. Szép is ez a testvériség, elvégre az egész térséget, magát Európát is a kereszténység és az ebből fakadó hasonló kultúrkör és szokásvilág köti össze. Ennek egyik bizonyítéka ez a lemez is.
A dallamok egy része nem autentikus egyszerűségében, hanem feldolgozásként hallható. Ne gondoljunk azonban világzenére. Egyszerű, korhű hangzású, a falvak zenei világát, illetve a középkort idéző duda-, orgona-, tekerőlant- vagy vonósbanda-kíséret szól, kiemelve az énekhangot, és sok esetben hangulatilag is elválasztva egymástól a különböző népeknél előforduló, azonos gyökerű dallamokat. Bár az énekek többsége a katolikus liturgiához kötődik, találunk köztük ortodox, evangélikus és református anyagot is, például a Felvirradt áldott szép napunk kezdetű, ismert magyar kálvinista éneket. A lemezen a gyermekek húsvétja is helyet kap, a játékdalokon keresztül válik teljessé a kép a falu, a család több generációjának ünnepi szokásairól.
(Szvorák Kati: Alleluia – Húsvét Közép-Európában. Hungaroton, 2004.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.