Hosszifurugla, a mágikus hangszer

2004. 05. 05. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak még egy utolsó nótát a hosszifuruglán – mondta a molnár a zsiványoknak, akik azért rontottak rá egy este, hogy pénzét és életét elvegyék. A zsiványok nem tudták, mi az a hosszifurugla, hát megengedték, hogy fújja. A zenét meghallották a molnár kutyái, bejöttek a csukott ajtón, és a kéménykürtben még éppen elérték a menekülő zsiványokat – egynek sem kegyelmeztek.
Ezzel a csodás történettel indul az Egyszólam együttes új, Zöld erdőben táncolnak című lemeze, amely a Dél-Dunántúl – Somogy, Zala, Baranya – jellegzetes hangszerét, az ötlyukú hosszifuruglát mutatja be. Nemcsak a történet csodás, hanem maga a CD is, egyedülálló archaikus dallamválogatást és autentikus játékot hallunk rajta, amely az egyébként nagy tudású magyar népzenei életben is ritka. Ahogy megszólalnak a dallamok, az mély alázatot tükröz a népzene és évszázados fenntartói, a magyar falusi muzsikusok iránt. Ez pedig komoly kutatómunkát és felkészülést feltételez az alkotók – Juhász Zoltán, Berecz András, Fábián Éva, Sáringer Kálmán – és a közreműködők – Dsupin Pál, Nyitrai Mariann, Husi Gyula – részéről.
A hosszifurugla, ez a közel egyméteres, különleges hangsorú, keleti eredetű pásztorhangszer szimbólum is egyben. Méretéből fakadóan játék közben egyenes gerinccel, emelt fővel lehet csak tartani, így már megjelenése is méltóságot, büszkeséget, tartást sugároz, akárcsak a hozzá kötődő nóták dallamai, amelyek közül feltűnően sok a betyáréletről szól. Persze a betyár sosem számított a nép körében rablógyilkosnak vagy zsiványnak, éppen ellenkezőleg, a néphagyomány Bogár Imrét, Juhász Andrást, Sobri Jóskát és a többi betyárt a szegény népet a kizsákmányoló uraságokkal – bíróval, csendőrrel, pandúrral, császár katonájával – szemben védelmező, vitéz igazságosztó szerepében őrizte meg. A betyárdalok között megleljük a molnár említett, mágikus erejű nótáját is.
Ma már sajnos nem élnek a hosszifurugla régi, a hagyományt apáról fiúra örökítő mesterei, a hangszer jellegzetes dallamait hatlyukú furulyán, citerán és énekhangon őrizték meg, ebből is hallunk ízelítőt a lemezen. A hosszifuruglás faragványokat, archív fényképeket és az énekek szövegét tartalmazó kísérőfüzet csaknem akkora értéket hordoz, mint a hangzóanyag: időutazásra hív. Abba a korba, amikor még becsülete volt a magyarnak, amikor nagyapáink, dédapáink teli tüdővel, emelt fejjel és egyenes gerinccel néztek szembe az élettel.
(Egyszólam együttes: Zöld erdőben táncolnak. A Bt., 2004.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.