Passió Magyarpolányban

Kurta György
2004. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Passió Szövetségnek jelenleg 15 ország képviseletében több mint hetven település a tagja, a krisztusi szenvedéstörténet bemutatására vállalkozó helyi – falunyi, kisvárosnyi – közösségek közül a magyarságot Csíksomlyó, Magyarpolány, Budaörs és a felvidéki Magyarszőgyén képviseli. A Polányi passiót, amelyet majdnem másfél száz helybeli ad elő, csütörtökön a bakonyi falu lakossága, péntektől pedig az érdeklődő nagyközönség láthatja – tudtuk meg Sebe Istvántól, az 1300 lelkes község polgármesterétől.
– 1993-ban, a barokk éve jegyében adtuk elő először a passiót. 2000-ig hivatásos és műkedvelő színészek „kocsiszínházi” előadásaként láthatta a közönség, de a falu nem igazán fogadta be. 1996-ban Kufsteinban láttuk az európai szervezet rendezvényét, onnan vettük az ötletet, adja elő a passiót maga a helyi közösség. És sikerült: 2001-től óriási sikerrel játssza évente pünkösdkor a falu minden tizedik lakosából álló színjátszó társulat a Polányi passiót. A misztériumjáték szövegkönyvét írta s az előadást rendezte Tömöry Péter, Jézus szerepében az előadás egy szem színész résztvevője, Keresztes János lép a kálváriadomb aljának játékszínt jelentő gyöpére, zenéjét a csantavéri Bakos Árpád szerezte, a jelmezt a székelyudvarhelyi Lőrincz Melinda tervezte. A szereplők között a legfiatalabb 3, a legidősebb 84 éves, a polgármester Kajafásként, az iskolaigazgató, Csabai Tibor (a helyi Passió Egyesület elnöke) Pilátusként lép föl. A misztériumjátékban részt vesz a Padragi Bányász Férfikórus. A legfiatalabb, Polt Bence tavaly két és fél évesen édesanyja karján már föllépett. A történetnek megfelelően édesanyjának az volt a dolga, hogy adott pillanatban kilép a tömegből, és rámutat Péterre: ő is ott volt Jézussal! A karon ülő fiúcska az utolsó előadáson önállósította magát, s édesanyját megelőzve mondta a szöveget, mutatott kis karjával Péterre.
Csíksomlyón maga a búcsú a passió, Budaörsön jelenleg nincs népi passiójáték, Szőgyénben pedig Magyar passió címen adja elő a misztériumjátékot a helyi közösség. A Kárpát-medencében még a Várvidéken, Szentmargitbányán az osztrákoknál él ez a szép hagyomány, kicsit távolabb Krakkó mellett és Csehországban – magyarázza Sebe István.
A Polányi passiót korábban húsvétkor játszották, a Bakonyban ilyenkor még gyakori zimankó miatt rendezik újabban pünkösdkor. A pénteki bemutató előtti próbák színjátszót próbáló szélviharai ellenére a polányiak bíznak abban, hogy piros pünkösd napjára kisüt a nap, s három hétvégén (esténként kilenckor) kellemes időben adják elő a gyönyörű helyen fekvő templomtéren – a rokokó templom és a meredek kálvária tövében – a maguk passióját. Csütörtökön a falu magának játszik: a 140 szereplő odavárja testvéreit, szüleit, valamennyi közelebbi s távolabbi rokonát, szomszédját, barátját, munkatársát, tán a haragosát is.
Európa, passió, Polány. Milyen régen nem kell egyiknek sem a másikhoz mennie. – Van olyan nézőnk, aki, ha teheti, minden évben megnéz bennünket. Hazajön Németországból, ahová kitelepítették, és beül, megnézi az előadást – mondja a polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.