Nem bújtam ki a bőrömből, ugyanazt a stílust és hangulatot találjuk meg ezen a lemezen is, mint amilyet a Ghymes-albumokra készített számaimban hallani, azzal a különbséggel, hogy most kifejezetten a reneszánsz kor megidézésére törekedtem – mondja Szarka Gyula. Bár a lemez a Balassi-emlékévben látott napvilágot, az időzítés nem szándékos. – Véletlen egybeesés, most készült el. Régóta tervezem a reneszánsz kor szerelmes irodalmának a feldolgozását, s már egy éve dolgozom a CD anyagán. Balassi egyébként is különösen közel áll hozzám, nagyon szeretem a verseit, s úgy gondolom, az üzenetük ma is aktuális. Ennek ellenére úgy érzem, méltatlanul agyonhallgatják. Hiába hirdették meg a Balassi-évet, verseskötetei a könyvesboltok polcain továbbra is hiánycikknek számítanak, de más, kifejezetten az évforduló alkalmából megjelentetett Balassi-kiadványt sem nagyon találni. Szeretném, ha a megzenésített Balassi-versek elűznék a költőről azt a múzeumszagot, amit sokan előítéletként kialakítottak, és azokhoz is közelebb kerülne a költészete, akik eddig nem igazán érdeklődtek iránta – vallja a lemez céljáról az alkotó.
Szarka Gyula nemcsak Balassi költészetét, hanem az egész reneszánsz kor hangulatát kedveli, s ezt az időszakot zeneileg is belecsempészte az albumon hallható dalokba. – Természetesen nem valódi régizenét írtam, de a dallamoknál és a hangszerelésnél is érződik a kor hatása. Olyan hangzásvilágra törekedtem, amely azok számára is vonzó lehet, akik még nem ismerik a reneszánsz muzsikát – teszi hozzá.
A megzenésített verseket öszszekötő korabeli levelek általában nemesi körökben íródtak. Szarka Gyulát – saját bevallása szerint – a fogalmazás stílusa és az archaikus nyelvezet ragadta meg elsőre. – A levelek írói többségében olyan közméltóságok voltak, akiket elég sokszor elszólított a családjuktól a munka és az ország érdeke. A levelek a távollétről, annak a kapcsolatot erősítő, illetve gyengítő hatásáról szólnak – mondja Szarka, aki az albumon szereplő szövegeket a hosszabb Ghymes-turnék alatt válogatta ki.
Bár a mai világban az a szerelemkép, amelyet Balassi költészete hirdetett, nem divat, a reklámok és a kereskedelmi adók nem ezt közvetítik, Szarka Gyula úgy véli, a XXI. század fiatalsága mégis nyitott lesz erre az értékrendre. – Elsősorban természetesen arra a közönségre számítok, akik a Ghymes együttesből már jól ismernek és szeretik a zenénket, és azokra, akik szívesen vesznek a kezükbe egy-egy verseskötetet – folytatja.
A lemez a címét Csokonai Vitéz Mihály az albumon is szereplő Alku című verséről kapta. – A nő és a férfi kapcsolata lényegében egy szerelmes alku, mindkét félnek alkalmazkodnia kell a másikhoz, be kell tartania bizonyos szabályokat – mondja Szarka.
Az új lemez anyagát élő előadásban először a június 17-i Ghymes-klub műsorában hallhatják az érdeklődők a XII. kerületi Művelődési Központban.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!