Hároméves kortól lehet jelentkezni az együttesbe, ez ritkaságnak számít nemcsak nálunk, hanem az egész világon. Pedig éppen ez a korai néptáncélmény ad behozhatatlan előnyt a Csillagszeműeknek, hiszen jóformán a beszéddel egy időben tanulnak meg énekelni, és a kifinomultabb mozgások berögződésének idején sajátítják el a tánclépéseket. Zenei és táncos anyanyelvként, öntudatlanul „ragad” a gyermekekre a néptánc világa, ez a Tímár Sándor által kidolgozott, a táncpedagógiában Tímár-módszer néven ismertté vált oktatási forma lényege. Minél kisebb korban, természetes közegében, pusztán a művészet erejével, mindenféle magyarázat nélkül, élményként tanítjuk a táncokat, s ahogy a gyermekek idősebbek lesznek, egyre több tudományos háttéranyagot is elmondunk nekik, természetesen minden korosztálynak a maga szintjén – magyarázza a módszer eszközeit Tímár Böske, az együttes vezető tanára. Persze nem csak táncolunk a próbákon: a gyermekek a tánc és a zene segítségével tanulják meg az életbe és a közösségbe való beilleszkedést is – teszi hozzá.
Az együttes tizenegy évvel ezelőtt a Magyar Állami Népi Együttes keretein belül indult el. Tímár Böske nem titkolja: részben saját kisgyermekeik számára hozták létre a gyermekcsoportot. Eleinte 50–100 fő között hirdették meg az együttest, egy év múlva azonban már százötvenen voltak, s különváltak az Állami Népi Együttestől. Jelenleg 400 gyermek táncol náluk, ami azt mutatja, nagy az igény a hasonló kezdeményezésekre.
A Csillagszemű Gyermektáncegyüttes számos nívós elismerést kapott fennállása során. 1996-ban személyesen Yehudi Menuhin adta át nekik a Planetáris-tudat díját, s gyermekegyüttesként elsőként nyerték el a Magyar Örökség Díjat és az Európa Táncdíjat.
Az együttes keményen megdolgozik a sikerekért, leginkább reprezentatív külföldi események színpadán láthatjuk őket. – Utazni természetesen csak iskoláskortól lehet, de hét-nyolc éves korban minden Csillagszemű elindul a külföldi szereplésekre. Ezért sokan egyszerűen Magyarország táncos nagyköveteinek neveznek minket – mondja Tímár Böske. A rengeteg nemzetközi fórum és hazai felkérés mellett minden évben három alkalommal láthatjuk őket Budapesten. Két nagy bemutatót szerveznek, egyet karácsonykor, egyet pedig a tanév végén. Ezen kívül minden évben fellépnek az Operaházban a Magyar Táncművészek Sztárgáláján.
A holnap esti évadzáró gálaműsor egy márciusban útjára indított előadás-sorozat befejező része. Minden alkalommal más korcsoport lépett fel a Budai Vigadó színpadán, most a kongresszusi központban azonban a teljes Csillagszemű táncegyüttes felvonul. A bemutatót követően ismét külföldre indulnak, július elejétől egy huszonöt előadásból álló japán turnén vesznek részt.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot