A Csillagszeműek évadzáró előadása

Magyarország táncos nagykövetei – leginkább így nevezhetnénk a Csillagszemű Gyermektáncegyüttes tagjait, akik Tímár Sándor Erkel- és Állami díjas, érdemes művész és felesége, Tímár Böske vezetésével több mint tíz éve rendszeresen képviselik hazánkat és autentikus néptáncos hagyományainkat különböző nemzetközi fórumokon. Az együttes holnap este hét órakor a kongresszusi központban tartja hagyományos évadzáró előadását.

2004. 06. 10. 16:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hároméves kortól lehet jelentkezni az együttesbe, ez ritkaságnak számít nemcsak nálunk, hanem az egész világon. Pedig éppen ez a korai néptáncélmény ad behozhatatlan előnyt a Csillagszeműeknek, hiszen jóformán a beszéddel egy időben tanulnak meg énekelni, és a kifinomultabb mozgások berögződésének idején sajátítják el a tánclépéseket. Zenei és táncos anyanyelvként, öntudatlanul „ragad” a gyermekekre a néptánc világa, ez a Tímár Sándor által kidolgozott, a táncpedagógiában Tímár-módszer néven ismertté vált oktatási forma lényege. Minél kisebb korban, természetes közegében, pusztán a művészet erejével, mindenféle magyarázat nélkül, élményként tanítjuk a táncokat, s ahogy a gyermekek idősebbek lesznek, egyre több tudományos háttéranyagot is elmondunk nekik, természetesen minden korosztálynak a maga szintjén – magyarázza a módszer eszközeit Tímár Böske, az együttes vezető tanára. Persze nem csak táncolunk a próbákon: a gyermekek a tánc és a zene segítségével tanulják meg az életbe és a közösségbe való beilleszkedést is – teszi hozzá.
Az együttes tizenegy évvel ezelőtt a Magyar Állami Népi Együttes keretein belül indult el. Tímár Böske nem titkolja: részben saját kisgyermekeik számára hozták létre a gyermekcsoportot. Eleinte 50–100 fő között hirdették meg az együttest, egy év múlva azonban már százötvenen voltak, s különváltak az Állami Népi Együttestől. Jelenleg 400 gyermek táncol náluk, ami azt mutatja, nagy az igény a hasonló kezdeményezésekre.
A Csillagszemű Gyermektáncegyüttes számos nívós elismerést kapott fennállása során. 1996-ban személyesen Yehudi Menuhin adta át nekik a Planetáris-tudat díját, s gyermekegyüttesként elsőként nyerték el a Magyar Örökség Díjat és az Európa Táncdíjat.
Az együttes keményen megdolgozik a sikerekért, leginkább reprezentatív külföldi események színpadán láthatjuk őket. – Utazni természetesen csak iskoláskortól lehet, de hét-nyolc éves korban minden Csillagszemű elindul a külföldi szereplésekre. Ezért sokan egyszerűen Magyarország táncos nagyköveteinek neveznek minket – mondja Tímár Böske. A rengeteg nemzetközi fórum és hazai felkérés mellett minden évben három alkalommal láthatjuk őket Budapesten. Két nagy bemutatót szerveznek, egyet karácsonykor, egyet pedig a tanév végén. Ezen kívül minden évben fellépnek az Operaházban a Magyar Táncművészek Sztárgáláján.
A holnap esti évadzáró gálaműsor egy márciusban útjára indított előadás-sorozat befejező része. Minden alkalommal más korcsoport lépett fel a Budai Vigadó színpadán, most a kongresszusi központban azonban a teljes Csillagszemű táncegyüttes felvonul. A bemutatót követően ismét külföldre indulnak, július elejétől egy huszonöt előadásból álló japán turnén vesznek részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.