Balassi Bálint versei a mának is szólnak

Balassi Bálintnak állít emléket a Misztrál együttes legújabb, Mezőn széllel járók című lemezén. A Balassi-évfordulóra megjelent CD-n főként a költő és más XVI. századi poéták – Tinódi Lantos Sebestyén, Bornemisza Péter és Sárközi Máté – verseit zenésítették meg.

2004. 07. 16. 16:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritkán találkozni akkora alázattal, mint amivel a Misztrál kezeli Balassi Bálint verseit. Először is melyik zenekar vett a lemezén a maga neve mellé társszerzőnek egy négyszáztíz éve elhunyt költőt? Másodszor: versmegzenésítés a Misztrálnál szó szerint értendő. Nem akarnak újat alkotni, céljuk a versek és Balassi Bálint világának bemutatása. Nem feldolgozzák a strófákat, hanem – ahogy Balassi idején – olyan hozzáillő dallammal látják el, amely kihangsúlyozza a vers lüktetését, a prozódiát. Nem törekednek direkt hangulatfestésre, sokkal inkább történeti hűséget érzünk, ha valamelyik versnek ismert a korabeli dallama, akkor azzal együtt adják elő. Kvintpárhuzamok sora, furulya, vonós hangszerek, saz és mandolin segíti a historizáló hatást.
Az alaphangulatot a hangszereléssel adják meg, a lírai, szerelmes verseknél sokszor annyira meghatóan, mégis minden túlzástól mentesen mutatják be a szerelmes Balassit, hogy a XVI. század és a közénk ékelődött négy-ötszáz évet el is felejtjük. A versekből kibontakozó költőt hús-vér embernek érezzük, nem pedig megsárgult lapokat írt, elavult alaknak.
Balassi versei nem pusztán irodalomtörténeti értékek, nem egyszerűen a kötelező tananyag részei az iskolában, vagy a könyvespolcra illő poros könyv betűcsoportjai. Ezek a gondolatok a mának is szólnak. Az értékes zene mellett elsősorban ezt halljuk a lemezről. (Örvendetes, hogy a Misztrálé már a második CD az idén, amely ebbe az új megvilágításba helyezi Balassit, Szarka Gyula Alku című szerelmes lemeze után.)
A lemez nagyjából teljes képet ad a költő életpályájáról, az epekedő szerelmes strófák mellett megtaláljuk a vitézi életről szólókat és az Istenes verseket is. A kezdő szám, az Óh, én édes hazám, te jó Magyarország jellegzetes kvintpárhuzamokkal, kíséret nélkül, kifejező énekhanggal indul, és pillanatok alatt belevarázsolja a hallgatót Balassi korába, a befejező, Adj már csendességet, lelki békességet… kezdetű vers pedig úgy zárja le a lemezt, hogy a hallgató nehezen szabadul a hatásától. Az albumot alapvetően a XVI. század költőinek életérzése uralja, amelylyel nekünk is üzennek: „Aggasztaló bánat, búszerző szerelem / távol légyen mitőlünk, / Jó borokkal töltött aranyas pohárok járjanak miközöttünk, / Mert ez napot Isten örvendetességre / serkentgeti fel nékünk!”
(Misztrál–Balassi: Mezőn széllel járók – 1554–2004. Szerzői kiadás, 2004.)



Regejáró Misztrál-Fesztivál. Ma délután három órakor kezdődik a Misztrál együttes zenei programsorozata Nagymaroson, ahol több mint harminc népzenei, világzenei és megzenésített verseket játszó együttes lép fel, többek között a Misztrál, a Vujicsics, a Makám, a Ghymes, a Gajdos és a Tatros zenekar, valamint Huzella Péter, Kobzos Kiss Tamás és Berecz András. Az idén már harmadik alkalommal megrendezett kétnapos találkozó célja a különböző művészeti ágak autentikus forrásokon alapuló összekapcsolása, valamint a Kárpát-medencében élő népek irodalmi, népzenei kultúrájának megőrzése és élővé tétele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.