Gyimesvölgyi tiszta forrás

Antal Tibor neve nem ismeretlen az anyaországban sem, Szörényi Levente Atilla, Isten kardja rockoperájában a pásztorfiú szerepében nyújtott felejthetetlenül hiteles alakítást. A gyimesi csángó pásztorfiú azóta felnőtt, s huszonéves férfiként saját falujában, Gyimesfelsőlokon az Árpád-házi Szent Erzsébet Líceumban tanít zenét, énekel, tudatosan és ezért sokkal hatásosabban őrizve és terjesztve a régi népdalokat – ezt teszi most megjelent lemezével is. Vasárnap kezdődik a gyimesközéploki tánctábor, s ez mindig kissé fellendíti a hagyományőrzést, a régi értékek tiszteletét az egész völgyben. A rendezvény ideje alatt sokat hallhatjuk a lemez dalait és a közreműködő prímást, Tímár Viktort.

2004. 07. 24. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyimes völgyében, az egykori Csík vármegye keleti szélén, a Tatros mentén sajátos kis tündérvilágra lelünk. Erdély meseszép hegyei, völgyei, fenyvesei között, az ezeréves határnál mintha megmaradt volna a múltnak egy kis szelete, olyan archaikus formában leljük fel a régi magyar kultúra emlékeit. Azonban megőrizni a több száz éves hagyományt, a régi szokásokat és dallamokat nem is olyan könnyű még a Gyimesekben sem. Egyre nagyobb a modern világ kísértése, például a popzenéé. Az értékek átmentése érdekében ezért egyre szükségesebb az a tudatos hagyományőrzés, amelyet Antal Tibor népdalénekes művel, s amelynek egyik legszebb eredménye az idén megjelentetett Gyimes völgye, Csík vármegye a hazám című lemeze és kazettája.
Egy ideig még a gyimesi kocsmákban is az ő felvételeit hallgatták, szinte minden család igyekezett beszerezni egyet, a felsőloki bemutatón pedig olyan sokan voltak, hogy akár két telt házat is kitettek volna. Mindenki lelkesen és büszkén hallgatja saját nótáit, amelyeket most már lépten-nyomon hallani. Azt hiszem, ez jóval többet ér annál, mintha pusztán Budapesten lett volna sikerlemez a kiadvány a szűk táncházas rétegben.
Több mint húsz dalt, keservest, lassú magyarost, csárdást hallunk a lemezen, van köztük bánatos és vidám, ismert és kevésbé ismert, egy azonban közös bennük: hitelesek és élők, az igazi „tiszta forrást” képviselik. Nemcsak az énekszólam, hanem a kíséret is, Tímár Viktor prímás és Ambrus István gardonos játéka.
Antal Tibor énekhangja különleges, erőteljes, szép hangszíne mellett olyan adottsággal rendelkezik, hogy pillanatok alatt képes magával ragadni a közönséget. Már kisfiúként, az Atillában mindenkit elvarázsolt, de mostanra megérett a hangja, előadói gyakorlatot szerzett, s olyan elementáris erővel hat a hallgatóra, mint amivel annak idején Sebestyén Márta vagy Berecz András ejtette ámulatba a népzenétől idegen pesti füleket. Olyan nagy tudású, egyszerre beleszületett és tanult énekessel van dolgunk, amely ritka és nagy kincs az egész magyar kultúra számára. S azt se felejtsük el: Antal Tibor csak most kezdi pályáját, van tehát jövője a gyimesi népdaloknak.
(Antal Tibor: Gyimes völgye, Csík vármegye a hazám – A legszebb gyimesi csángó népdalok. Dancs Market Records, 2004.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.