Csütörtökön kezdődik a III. Nemzetközi Folkloriáda fesztivál, a találkozónak tizenhárom város – Budapest, Gyöngyös, Gyula, Jászberény, Mohács, Pécs, Ráckeve, Sárvár, Sátoraljaújhely, Százhalombatta, Székesfehérvár, Tököl, Veszprém – ad helyet, a programsorozathoz a fesztiválvárosok mellett sok esetben a környékbeli falvak is csatlakoznak. A népművészeti olimpia nyitóünnepségét a pécsi Dóm téren tartják holnap este hat órakor, a záróceremónia pedig 22-én Budapesten lesz: a budai Vártól egészen a Hősök teréig tart majd a menet, ahol ünnepélyesen befejezik a rendezvényt. A találkozót búcsútánc zárja a Városligetben a Petőfi Csarnoknál.
A nagyszabású eseményre a világ minden pontjáról érkeznek együttesek, Ázsiát tizenöt csoport, többek között tajvani, kínai, japán, indiai, Fülöp-szigeteki, nepáli, Srí Lanka-i és új-zélandi együttes képviseli. Észak-Amerikát és Kanadát az indián hagyományok, a francia– kanadai Québec tartomány tradicionális műsora, valamint a Salt Lake City székhelyű Clog America clogging táncai mutatják be, Latin-Amerikából pedig brazil, perui és Puerto Ricó-i társulatok érkeznek. Az afrikai tánc- és zenekultúrát benini, kameruni, kongói, elefántcsontparti, nigériai, togói, ugandai és dél-afrikai csoportok látványos előadásai mutatják be. Európából szinte minden ország képviselteti magát.
Csatlakozik a Folkloriáda programjához Budapesten a mesterségek ünnepe, a százhalombattai Summerfest, a jászberényi Európai kisebbségek folklórfesztiválja, ezen belül a csángó fesztivál. Pécsett a komolyzene is helyet kap, román, szlovák, bolgár, török, algériai és magyar népzenészek közreműködésével a Pannon Filharmonikusok Kodály Zoltán és Bartók Béla népzenei ihletésű műveit szólaltatják meg Hamar Zsolt vezényletével, bemutatva a forrást és az az alapján készült darabot.
Tajvani bennszülöttek. Tegnap érkezett hazánkba a tajvani Yuan-Yuan Bennszülött Kulturális és Művészeti Együttes, amely a III. Nemzetközi Folkloriáda fesztiválon három helyszínen is fellépnek. Az együttes egzotikus műsorát augusztus 12–15. között Pécsett, 15-től Székesfehérváron, 21–22-én pedig Budapesten mutatja be összesen tizennégy alkalommal. A színes, hagyományos öltözetű, autentikus táncokat és énekeket előadó együttest tizennégy éve alapították Tajvanon a bennszülött kultúra és művészet előmozdítására.