Minden évben egy mesterség kerül a középpontba, idén a nemezkészítésre esett a választás, s a várbéli program része a hónap folyamán zajló VIII. Nemezművészeti világtalálkozónak is. Ehhez kapcsolódóan két kiállítás is nyílt Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban: Télen fűt, nyáron hűt címmel nemezruházati tárlatot rendeztek, a Várban pedig a Magyar Nemzeti Galéria ad otthont a Te bárányok gyapjából való elnevezésű nemzetközi nemezkiállításnak. Mindkét tárlat augusztus 29-ig látogatható. A Mesterségek ünnepén a nemezkészítés két nagy irányzata is jelen van: a közép-ázsiai mesterek hagyományos nemeztárgyaikat mutatják be, a modern nemezművészetet pedig a világ legjobb alkotói képviselik. A Várban nemezsátrakat is találunk, ezekben különböző bemutatókat tartanak, és többek között a sátorépítés és -bontás munkafázisait is megismerhetik az érdeklődők.
A találkozó része a hangszerkészítők fesztiválja is, amelynek idén a Budapesti Történeti Múzeum Király Pincéje ad otthont. A seregszemlén a Magyar Hangszerész Szövetség alkotói mutatkoznak be, a hangszerkiállításon szereplő klasszikus és népi instrumentumokat ki is lehet próbálni. Napközben szakmai programokat tartanak, különösen érdekesnek ígérkezik ezek közül ma délután három órakor a Tabulatúra régizene- együttes hangversenye, holnap délután három órakor Kónya István lantművész hangszerbemutató koncertje, valamint négy órakor Pusztai Antal gitárművész, a 2004. évi montreux-i gitárverseny győztese és Roth Ede gitárművész előadása. A népi hangszerkészítők is tartanak zenés hangszerbemutatót a Rondellában: Balogh Sándor citeráit és fúvós hangszereit, Gáts Tibor citeráit, Kozák József dudáit és cserépsípjait, Szerényi Béla tekerőit, Bán György fúvós hangszereit és a vajdasági Micsik Béla citeráit ismerhetik meg a látogatók.
Tíz éve a Mesterségek ünnepén nyújtják át a legszínvonalasabb munkákat bemutató kézművesnek az Év Mestere és az Év Ifjú Mestere, valamint a Király Zsiga-díjat. Az ünnepélyes díjátadásra ma este hat órakor kerül sor az Oroszlános-udvarban.
A Folkloriada a Vár Tabán felőli oldalán kap helyet, ahol öt színpadon párhuzamosan mutatkoznak be a 72 országból érkezett néptáncosok és zenészek. A Folkloriada záróeseménye vasárnap öt órakor kezdődik: a résztvevők a Várból indulnak, és az Andrássy úton vonulnak végig egészen a Hősök teréig, ahol egy nemezlabdákkal feldíszített világfát táncolnak körül. A 2500 résztvevő gyimesi kerekes tánca várhatóan világrekord lesz.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban