Kilakoltatták Molnár Miklóst

Jó másfél hónapja lett hajléktalan Molnár Miklós Kassák Lajos- és József Attila-díjas szombathelyi író, miután lakbértartozása miatt kilakoltatták otthonából. Értékes könyvtára, teljes kéziratállománya, készülő munkája, számítógépe, bútora, azaz mindene osztozott az egymillió forinttal adós író sorsában, s „kényszerlakhelyre”, raktárba telepíttetett. Bár az 58 éves író agyondolgozza magát, társaihoz hasonlóan képtelen megélni a megalázóan alacsony tiszteletdíjakból. Évek óta hiába jár némi anyagi biztonságot ígérő pénzkereső foglalkozás után, a lakbér fizetését lehetővé tevő biztos havi bevétel álom maradt csupán.

Sarusi Mihály
2004. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utolsó költői munkájának Ébredés egy rémálomból volt a címe. A Szombathely melletti szőlőhegyén lévő présházban baráti segítségnek köszönhetően húzhatja meg magát a kilakoltatott író. A rémálomból most kezd ébredezni.
„Elég sok tartozásom gyűlt öszsze, a drága lakbérre addig futotta, amíg főszerkesztője voltam a városi lapnak. Az idén fölvettek a lakáshoz juttatandók listájára, aztán július 15-én előzetes értesítés nélkül, rajtaütésszerűen, karhatalom segítségével kizsuppoltak. Utcára tettek bennünket, főiskolás lányomat és jómagamat az önkormányzati átmeneti szállásról, ahol az utóbbi években laktunk. A Kádár-korszakban kétszer voltam börtönben, kétrendbeli, a népköztársaság államrendje elleni izgatásért 1965-ben, tiltott határátlépés kísérletéért 1970-ben állítottak bíróság elé. Máskor is jártak nálam, de ilyen brutálisak akkor sem voltak: begyömöszölték zsákokba a könyveimet” – panaszolja az író, aki megjegyzi: a kilakoltatásról szóló értesítést már azután kapta meg, hogy utcára került, augusztusban.
Főiskolás lánya, aki nemrég jött haza Hollandiából, ahol Erasmus-ösztöndíjasként tanult, rövidesen Írországba megy dolgozni, s az író gyanúja szerint aligha kíván még egyszer Savaria polgára lenni. S hogy miért nem emelt szót hamarább? Mert a város megoldást ígért.
A városi bíróság rendelte el a kilakoltatást, annak ítélete alapján tették ki a végrehajtók a lakásból a több mint egymillió forintnyi lakbérrel tartozó Molnár Miklóst – tájékoztatta lapunkat Kovács László, a szombathelyi önkormányzat lakásosztályának vezetője. A polgármester kezdeményezésére másik lakást ajánlott föl neki a város, de azt az író nem fogadta el. „A segítségére voltunk. Neki nem kell, mondta, és hogy majd megoldja. A város mindent megtett, amit meg lehetett tenni” – vélekedik az osztályvezető.
„Nagyon kis lakást ajánlottak, ahol a tisztálkodási lehetőséget a munkahelyemen, a szobában lévő hideg vizes vízcsap biztosítja. Megkérdeztem, mit kockáztatok, ha elutasítom ezt a lakást. Azt válaszolták, hogy két hét múlva újabb ajánlatot tesznek. Nem tettek” – jelentette ki Molnár Miklós, aki hangsúlyozta, azért választja a nyilvánosságot, hogy fölhívja a figyelmet arra: bármelyik magyar író így járhat.
„Szégyen a városra, az önkormányzatra, hogy egy nemzetközileg ismert irodalmárt utcára tesznek. Tudomásom szerint ilyen drasztikus kilakoltatás nálunk még nem volt. Az eljárás szörnyű időkre emlékeztet” – fogalmazta meg véleményét a város korábbi polgármestere, Szabó Gábor ellenzéki önkormányzati képviselő.
Azon a nyári reggelen, amikor meglepték a kilakoltatók az írót, Bolond Istók életiratai című regényén dolgozott.



Harminc kötet. A József Attila- és Kassák Lajos-díjas író-műfordító, Molnár Miklós 1946-ban Szegeden született. 1991-ben a francia kulturális minisztérium, 1993-ban a Soros Alapítvány ösztöndíjasa, 1994-ben a sikondai nemzetközi műfordítóház szervezője, majd öt éven át vezetője volt. 1997-ben az iowai egyetemen volt vendégíró, 2001-ben Szombathely városi lapjának, a Savaria Fórumnak volt a főszerkesztője. Az általa megjelentetett könyvek száma – a műfordításkötetekkel együtt – meghaladja a harmincat. Mások mellett A. Huxley, A. A. Milne, B. Russel műveit ültette át magyarra. Kassák Lajos- és Jan Garbarek-díjat 1984-ben, József Attila-díjat 1990-ben kapott, 2003-ban elnyerte Szombathely Bertalan Lajos-sajtódíját. 2000 óta egy regénye (Szajré), naplója (Orwell évadján), egy verseskötete (Ébredés egy rémálomból) és egy példázatgyűjteménye (Bolond Istók bölcsessége) látott napvilágot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.