Szorokin megírta a jégvilág mítoszát

I R O D A L O M

Szepesi Attila
2004. 10. 07. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez az első regényem, ahol a tartalom és nem a forma az elsődleges. A könyv egy szektáról szól, amely formailag hasonlít egy totalitárius szervezetre, de ez csak a látszat. A jég nem a diktatúráról szól, hanem az elveszett paradicsom kereséséről – írja regénye lábjegyzetében Vlagyimir Grigorjevics Szorokin. Jó, ha az olvasó némi fenntartással fogadja az író eme „használati utasítását”. Mert a többrétegű, sokféle olvasatú regénynek az „elveszett paradicsom keresése” ugyan valóban lehet egyik értelmezési módja, ám aligha a legfontosabb.
Az 1955-ös születésű Szorokin, akinek e regénye most jelent meg Bratka László fordításában, egyike a világhírű orosz prózaírótriásznak, amelynek legidősebbje Jerofejev (1947), Benjáminja pedig Pelevin (1962). 1987-ig publikációs tilalom sújtotta, grafikusként kereste a kenyerét.
A jég című regényről elmondható: őrültség, de van benne rendszer. „Szibéria fölött röpülve láttam a végtelen erdőket, amelyeket a nagy szibériai folyók szalagjai szeltek át, a szőke hajú és kék szemű fivérek és nővérek ezreire gondoltam, akik Oroszország határtalan térségeiben élnek, és naponta végrehajtják a civilizáció által rájuk kényszerített gépies rituálékat, és sejtelmük sincs a mellkasukba rejtett csodáról. Alszik a szívük…” – írja regénye vége felé, aligha az öszszefoglalás szándékával. A műnek nagyjából ez az alapötlete: a Tunguz meteor jege titokzatos kapcsolatban áll a földön szétszórtan élő szőke, kék szemű emberekkel, akik – kegyetlen szertartások kíséretében – keresik egymást, azokat, akiknek a szíve meg tud szólalni. Szorokin ezzel az egyszerre archaikus reminiszcenciájú, a hindu Rig Védára is utaló álmítosszal, amelyet némi fasisztoid színezetű másikkal fejel meg, valójában eszközt keres ahhoz, hogy az orosz történelem tovatűnt évtizedeit és jelen mindennapjait is bemutassa. A bizarr „jéglegenda” jó ürügy arra, hogy megpillanthassuk általa a dolgok színét és fonákját.
Az első rész a mai Oroszországba, pontosabban szólva az orosz alvilágba kalauzolja az olvasót. Abba a reménytelen és rettenetes purgatóriumba, amelynek krónikásául Pelevin is gyakran szegődik. Narkósok, maffiózók, buzik és prostituáltak, alkoholisták, bérgyilkosok, kémek és egyéb kétes figurák nyüzsögnek a könyv lapjain, továbbá mindenféle titkos társaság tagjai, graffitizők, deszantosok, szabadkőművesek, a kínai meg a tibeti misztika hívei, sátánisták és Krisna-hívők, zsidók, azeriek és csecsenek (a moszkvai szleng szerint: „fekete seggűek”), köztük a „jég fiai”, azok a „felébredt emberek”, akik mindenki mást élő halottnak tekintenek, és akik jégcsákánnyal keresik titkos társaik „megszólaló szívét”. (Erről a motívumról eszünkbe jut Trockij elvtárs, akinek nem a szívét, hanem a koponyáját „keresték” jégcsákánnyal Koba elvtárs utasítására, mint ismeretes.)
A könyv második része történelmi tabló alulnézetből. A második világháború szörnyűségei. Árulás és emberevés. Aztán a sztálini rémségek. Gulág és Berija. És a titokzatos „felébredt emberek”, akik „nem tartoznak a pokoli világhoz. Akiknek a szívében még él a Fény emléke”. Hogy a dolog még kacifántosabb legyen, a Szorokin-féle „kiválasztottak” beszivárognak a náci meg a szovjet államapparátusba is. Néha egy-egy revelációerejű mondat: márciusban meghalt Sztálin. Letartóztatták Beriját. Meghalt Brezsnyev. Széthullott a Szovjetunió. Megkezdődött Jelcin víg és rettenetes korszaka.
Végül a „jég fiai” fénnyé válnak, és élelmes vállalkozók kiadnak egy YÉG nevű „gyógyító komplexumot”, amelynek segítségével mindenki rájöhet, hogy ő is a titokzatos kiválasztottak közé tartozik. Mert – sugallja nem kis malíciával a mű – világunk rettenetes, ám csupa remek ember lakja.
(Vlagyimir Szorokin: A jég. Gondolat Kiadó, Budapest, 2004.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.