Népfelkelés, forradalom

2004. 11. 06. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ddig a pillanatig, amíg Pozsgay Imre, jelenleg a Debreceni Egyetem történészprofesszora, népfelkelésnek nem nevezte legtisztább forradalmunkat és szabadságharcunkat, hivatalosan ellenforradalomnak kellett titulálni. Annál nagyobb tiszteletet érdemelnek azok az írók, akik korábban, dacolva a hatalommal, pozitív előjellel ábrázolták 1956-ot, és az elsők között merték valódi néven nevezni forradalmunkat az első nyilvánosságban. Természetesen nem tartoznak írásunk tárgykörébe a forradalomnak az irodalomban megjelent negatív vagy „kétarcú”, óvatosan ambivalens vagy hiteltelen ábrázolatai.
Az, aki még a Kádár-korszakban nem is népfelkelésnek, hanem forradalomnak hívta szabadságharcunkat, Hernádi Gyula volt. Tette ezt az 1984-ben, a Frankenstein című regényének hatvanegyedik oldalán, ami a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg. A hatalom az Élet és Irodalomban, a Felix Krull reinkarnációja című kritikában vágott vissza, amely 1995 nyarán, az Élet és Irodalomban látott napvilágot Sík Csaba, a Kozmosz Könyvek főszerkesztője tollából.
Az októberi kritikai párthatározat, a bekeményítés 1972-es évében jelent meg Jókai Anna Napok című nemzedéki regénye, amelyben az írónő rendkívüli bátorságot tanúsítva, teljes érzelmi azonosulással és hitelesen ábrázolta 1956-ot. A regény tehetséges főszereplőjének szakmai kibontakozását halálának pillanatáig gátolja, hogy önként osztott élelmiszert a forradalmároknak az orosz tankok novemberi bevonulásáig. Jókai Anna a kötetben felkelésnek hívta forradalmunkat. A könyv eredeti kéziratában szó esok zabráló orosz katonákról, majd egy 1958-as jelenetben tragikus eseményként szerepel Nagy Imrének és társainak törvénytelen kivégzése. Ezt a két motívumot a Szépirodalmi Könyvkiadó cenzorai észrevették és kiirtották a regényből, a csonkolatlan változat 2001-ben jelent meg a Széphalom Könyvműhely által gondozott Jókai Anna-életműsorozatban. Elképzelhető, hogy e két, markánsan rendszerellenes jelenet terelte el a cenzorok figyelmét a két, kisebbnek gondolt „vétségről”. E kötetért Jókai Annának még 1980-ban sem bocsátott meg a hatalom, ebben az évben az írónőt nem engedték ki Lengyelországba, így személyesen nem vehette át a Pietrzak-díjat.
Szalay Károly író bátorságáról sem feledkezhetünk meg, aki 1985-ben, a Szerelmes éveink című regényében ábrázolta jogos népfelkelésnek a forradalmat. Szalay abban számít úttörőnek, hogy az 1988-ban kiadott Párhuzamos viszonyok című regényében mintegy másfél száz oldalon keresztül szinte teljes keresztmetszetét adja az októberi–novemberi szabadságharc eseményeinek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.