Tizenöt évvel a kelet-közép-európai rendszerváltás után megdöbbentőnek tartom, hogy a mai, demokratizálódni akaró világban bárki betiltson egy művészeti teljesítményt, egy ártatlan filmvetítést – nyilatkozta tegnap a Magyar Nemzetnek Koltay Gábor rendező annak kapcsán, hogy a román hatóságok törvénytelennek tartják az általa „vászonra vitt” Trianon című film erdélyi bemutatóját. Mint ismeretes, a kétórás alkotás romániai vetítése ellen Mona Musca román művelődésügyi miniszter vetette fel aggályait, aki szerint – mivel az alkotást nem jegyezték be a romániai filmjegyzékbe – kihágásnak minősül a Trianon levetítése.
Az ügyben tegnap az Országos Román Mozivállalat valóban feljelentést tett a rendőrségen, amely megkezdte a nyomozást azokban a városokban, ahol megtekintették a filmet.
*
Mihaela Virtopean, a mozivállalat osztályvezetője kérdésünkre elmondta, a filmbemutató szervezői áthágták a 630/2002-es, a filmszínházak működéséről szóló törvényt, valamint a tavaly született, a mozifilmek vetítését szabályozó kormányrendeletet. „Az említett jogszabályok alapján tilos filmet vetíteni Romániában az intézményünk által kibocsátott minősítő bizonyítvány nélkül. A rendelkezések valamennyi hazai intézményre vonatkoznak, tehát nem számít, ha egy filmet az angolszász egyház templomában vagy a Pinokkió óvodában mutatnak be” – szögezte le kérdésünkre a bukaresti osztályvezető.
Soós Sándor, a Trianon erdélyi bemutatósorozatát szervező Erdélyi Magyar Ifjak elnöke úgy véli, a román hatóságok mostani akciója a tavalyi, ugyancsak az EMI által szervezet Wass Albert-felolvasómaraton ügyében indított nyomozás folyamatába illeszkedik. Koltay Gábor rendező szerint a bukaresti boszorkányüldözés összefügg a film tartalmával. „Pedig 85 évvel Trianon után Magyarországon belül és kívül egyaránt el kell kezdenünk őszintén beszélni az akkor és azután történtekről, nem lehetnek tabutémáink. Abnormálisnak tartom, hogy az integrálódni óhajtó Kelet-Európában könyveket próbálnak bezúzni, filmet igyekeznek betiltani” – hangoztatta Koltay. Raffay Ernő történész, Trianon-kutató – aki szintén részt vett az erdélyi vetítéseken – ugyancsak példátlannak és a rendőrállami időket idéző eljárásnak nevezte a film elleni tiltakozást. „Harminc éve foglalkozom Románia történelmével, itt mindig ugyanez történt. Remélem, a román kormány és a rendőrség kétszer is meggondolja, hogy erdélyi magyar fiatalokat büntessen a filmvetítés megszervezése miatt” – nyilatkozta lapunknak a magyarországi egyetemi tanszékvezető.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!