Népzene és néptánc a világhálón

Speciális folklórarchiválási rendszert fejlesztettek ki a Hagyományok Háza Lajtha László Folklórdokumentációs Központjában, amelynek segítségével a népzenei-néptáncos gyűjtések széles körben hozzáférhetővé válnak. Az új multimédiás adatbázisról Pávai Istvánt, a folklórdokumentációs központ vezetőjét kérdeztük.

2005. 01. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mióta van Magyarországon folklórdokumentáció, és mennyire voltak hozzáférhetők korábban a gyűjtések a nagyközönség számára?
– Az első gyűjtések a XIX. században kezdődtek, akkor folklórdokumentáció alatt könyv formában történő kiadást értettek leginkább, esetleg ilyen témájú tudományos kéziratgyűjteményt. Az első előrelépés a hangzó dokumentáció irányába Vikár Béla fonográfos gyűjtése volt, ám a fonográfon készült felvételek védelmét és a nagyközönség kiszolgálását egyszerre nem tudták biztosítani. A megoldást a másolatkészítés jelentette, de ez a fonográffal nehézkes és költséges volt. A gramofon megjelenése jelentette az áttörést, hiszen ezáltal sokszorosíthatóvá és kereskedelmi forgalomba hozhatóvá vált az anyag. Közben természetesen a kottás kiadás sem merült feledésbe, az ötvenes évek elejétől kezdődően sorra jelentek meg a Magyar Népzene Tára kötetei, s a hatvanas évektől az új mikrobarázdás lemezek előnyeit kihasználva az akadémiai népzenekutató csoport munkája nyomán több antológiajellegű hanglemezsorozat is megjelent. Az újabb fordulópontot a táncházmozgalom hozta meg: a zenészeknek, táncoktatóknak ugyanis szükségük volt teljes táncfolyamatokra, elmélyültebb anyagismeretre. A mozgalom első évtizedében Martin György néptánckutató jelentette a kapcsolatot a tudományos archívum és a táncházmozgalom között. Az utóbbi évtizedekben jelentős mértékben bővültek a gyűjtési lehetőségek. Az így keletkezett hatalmas mennyiségű gyűjtés, köztük a Fonó Budai Zeneházban készült pár ezer CD-nyi Utolsó óra-felvételek digitális archiválását, szakmai katalogizálását vállalta a Hagyományok Háza folklórdokumentációs központja, magába fogadva a szakmai ház addigi anyagát és személyzetét, és a Halmos Béla által kezdeményezett táncházarchívumot is.
– Most végre elkészült egy komplex, multimédiás polichierarchikus adatbázisrendszer, amelynek segítségével a teljes anyag elérhetővé és megismerhetővé válhat. A rendszer az internet segítségével működik. Mikor lesz elérhető a világhálón?
– 2004 első felében még úgy volt, hogy a Művészetek Palotájába költözve folytatjuk majd tevékenységünket az ottani nagy sebességű internetkapcsolat segítségével. Ezért nem terveztünk széles sávú internetet a Corvin téri székházunkba. A költözés elmaradása miatt viszont ennek beszerelését a jövő év folyamán meg kell tennünk.
– Mennyire teljes az archívum? Mit tartalmaz?
– A gyűjtemény alapját a Martin-, illetve a Lajtha-hagyaték képezi, hangfelvételekkel, kézirattárral és könyvtárral. A már felsoroltakon kívül számos jelentős gyűjteménynyel rendelkezünk, például Kallós Zoltán több száz órás népzenegyűjtésével és több ezer darabból álló fotókollekciójával.
– Hosszabb távon nyilván érdemes lenne a környező országokkal
is felvenni a kapcsolatot, hasonló mélységgel megismerni a szlovák vagy a délszláv anyagot. E téren történt előrelépés?
– Gyűjtőkörünkbe a teljes Kárpát-medence és annak vonzáskörzete beletartozik, az összes itt élő etnikummal együtt. Szlovákia esetében új fejleményről számolhatok be: ott nemrég elindult a táncházmozgalom. Olyan fiatalok kezdeményezték, akikben nincsenek meg azok az előítéletek, amelyek korábban mérgezték a magyar– szlovák viszonyt. Ők nyíltan vallják: a mozgalomban a magyar modellt követik. Kérték tőlünk a nálunk tárolt szlovák anyagokat, cserébe ottani gyűjtéseket ígértek. A román Brailoiu intézet munkatársai felkerestek minket, érdeklődtek munkánk iránt, meghívtak Bukarestbe, ahol az együttműködés módozatait fogjuk kialakítani.
– Európa más országai érdeklődnek az új archiválási rendszer iránt?
– A nyugati országokkal paradox módon nehezebb a helyzet, a folklór és folklorizmus értelmezésében is eltérések mutatkoznak a mi közvetlenebb térségünkhöz képest, illetve maga a népzene- és néptánckutatás nem ennyire szakosodott, mint nálunk. Népzene- és néptánckutatásunk, a folklorizmus táncházas formája olyan magyar modellek, amelyekre Európának is szüksége van, mert ott e rendszerek még nem működnek ilyen szinten.
– Néhány éve jelent meg az egykori Pátria-sorozat digitális hanghordozón. Az archívum internetre kerülése után is várhatók hasonló, kiadott gyűjtések?
– Természetesen az internetes elérés nem helyettesítheti e kiadványokat. Számos publikációnk jelent meg, s most is több készül. A www. hagyomanyokhaza.hu honlapon található webáruházunkban bármely kiadványunkat megrendelhetik az érdeklődők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.