Csángó bál a Pecsában

2005. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét megrendezik a hagyományos farsangi csángó bált a Petőfi Csarnokban. A február 5-én, este hét órakor kezdődő eseményt a Kisebbségekért Pro Minoritate Alapítvány és a Moldvahon Csángó Kulturális Kht. szervezi, a nagyszabású találkozó fővédnökségét Mádl Ferenc köztársasági elnök vállalta.
A rendezvény az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan hagyományőrző műsorral kezdődik, amelynek különlegessége ezúttal a hétfalusi csángók bemutatkozása lesz, mellettük klézsei, magyarfalusi, pusztinai, somoskai, gyimesbükki és gyimesfelsőloki zenészek és táncosok lépnek színpadra. A téli csángó szokásokra épülő előadást Diószegi László, a műsor rendezője, Nagy Bercel, az eseményen fellépő Zurgó együttes vezetője és Sára Ferenc koreográfus szerkeszti. A találkozót idén is hajnalig tartó gyimesi és moldvai táncház zárja, amelyen a hagyományőrzők mellett magyar zenekarok is fellépnek, többek között a Szigony, a Somos, a Tatros és a Zurgó együttesek, valamint a Téka. A viszonylag könnyen elsajátítható körtáncokat hagyományőrzők és táncoktatók segítségével minden jelenlévő kipróbálhatja. A rendezvényen két kiállítást is megtekinthetnek az érdeklődők, ezúttal Kocsán László képeit és Petrás Mária kerámiáit mutatják be. A csángó bál szervezői a rendezvénnyel a moldvai magyarság létét alapjaiban fenyegető kedvezőtlen társadalmi és gazdasági folyamatokra kívánják felhívni a közvélemény figyelmét, és igyekeznek támogatókat nyerni a csángó magyarság megmaradását, illetve felemelkedését célzó erőfeszítésekhez. Az esemény elsősorban a magyarság csángók által megőrzött páratlan kultúrkincsére világít rá, arra a máig élő archaikus folklórvilágra, amely Európa különböző országaival kapcsolatot mutató gyökereivel az egész kontinens számára felbecsülhetetlen értéket közvetít, s amely a moldvaiak identitásvesztésével párhuzamosan kiveszőben van. A moldvai magyarság kérdései, az évszázadok alatt összekuszált identitástudat problémái megoldásra várnak. Soha nem volt nagyobb esély, jobb lehetőség rendezni a helyzetet, s ugyanekkor soha nem is volt nagyobb veszélyben a magyarságtudat, mint XXI. századi, erősen globalizációs irányba tolódó világunkban. A magyar nyelv oktatásának eredményei, a moldvai zene térnyerése, a számos gyűjtő, kutató és elkötelezett ember erőfeszítése azonban a kisebbségi lét nehézségei és a decemberi népszavazáson megnyilvánult anyaországi előítélet és félretájékozottság ellenére is reményre ad okot. Vélhetőleg ezért is választották a szervezők a rendezvény mottójául a székelyföldi Csíkrákosról származó strófát: Azt is tudom, nem én kezdtem, / Tudom, nem is én végeztem, / Most is halnak és születnek, / Nem lesz vége a nemzetnek. //

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.