Fazakas László margittai református lelkipásztor jó viszonyt ápol Kósáné Kovács Magda MSZP-s politikussal, így javasolhatták magyar állami kitüntetésre – nyilatkozta a Kolozsváron megjelenő Krónika napilapnak Csűry István, a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület püspökhelyettese. Csűry elmondta, a Tőkés László püspök vezette egyházkerületben megütközéssel fogadták a hírt, miszerint Fazakas megkapta a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkeresztet, hiszen a lelkész máig nem tisztázta egyértelműen a kommunista román titkosszolgálathoz, a Securitatéhoz fűződő korábbi viszonyát. A napilap munkatársának kérdésére Polgár Viktor külügyi szóvivő úgy nyilatkozott, az erdélyi lelkipásztor egyházi munkásságával és költészetével hívta fel magára a figyelmet, arra viszont nem kívánt válaszolni, ki terjesztette fel Fazakast a kitüntetésre. „Mi bizony nem ajánlottuk. Különben is, miféle különösebb egyházi szolgálatra lehettünk volna tekintettel?” – kommentálta az ügyet Csűry István püspökhelyettes. Meglepetést okozott Fazakas díjazása, annak indoklása az Erdélyi Magyar Írók Ligája számára is. Sántha Attila, a liga elnöke elmondta: az erdélyi magyar költőket és írókat tömörítő szervezet nevében már csak azért sem tehetett javaslatot, mert Fazakas nem tagja az EMÍL-nek, továbbá ő nem is találkozott a margittai lelkész költészetével.
Mint arról lapunkban már beszámoltunk, az egy héttel ezelőtt Kolozsváron kitüntetett Fazakas Lászlóról 2000-ben azt állapította meg a román átvilágítóbizottság, hogy együttműködött Nicolae Ceausescu exdiktátor volt titkosszolgálatával, a Securitatéval, és politikai rendőrségi tevékenységet folytatott. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség listáin parlamenti képviselővé választott lelkész akkor Markó Béla elnök felszólítására le is mondott mandátumáról. Tavaly ősszel az átvilágítóbizottság annyiban változtatott a besoroláson, hogy Fazakas tevékenysége nem volt ugyan politikai rendőrségi természetű, ám mégis kapcsolatot tartott fenn a Securitatéval.
Eközben a román hatóságok nem hagytak fel a Trianon című film levetítésének büntetésével. A héten a Hargita megyei rendőrség Péter Lukácsra, a Magyar Polgári Szövetség csíkcsicsói elnökére szabott ki százmillió lejes (645 ezer forint) bírságot, mert a székelyföldi település művelődési házában megszervezte az alkotás bemutatóját. Mint ismeretes, a megyei rendőrség januárban Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is büntetett a filmvetítésért. A bírságolás már csak azért is furcsa, mert a bukaresti Antena 1 kereskedelmi csatorna feliratozott formában tegnap estére műsorára tűzte Koltay Gábor filmjét, majd a vetítést a rendező, Raffay Ernő történész és román szakértők részvételével élő stúdióbeszélgetés követte.
Délvidéken a Trianon. Az Egyesült Magyar Ifjúság szervezésében 2005. február 25. és 27. között Délvidék négy településén is levetítik a Magyarországon és Erdélyben is hatalmas visszhangot kiváltó Trianon című dokumentumfilmet. A vetítéseket nyilvános fórumok követik, amelyeken Koltay Gábor, a film rendezője és Raffay Ernő történész válaszol a közönség kérdéseire. A bemutatók helyszíneit és pontos időpontját a szervezők néhány napon belül közzéteszik a sajtóban, és plakátokon is hirdetni fogják a várhatóan nagy érdeklődésre számot tartó előadásokat. (M. K.)