Visszautasított érdemrend

A jelenlegi magyar kormánynak a kettős állampolgársággal kapcsolatos hozzáállásával, napi politizálásával áll összefüggésben, hogy Farkas Árpád erdélyi költő visszautasította a magas rangú állami magyar kitüntetést. Az ügy pikantériája, hogy az érdemrendet megkapta az a margittai lelkész is, akiről korábban kiderült: együttműködött a kommunista román politikai rendőrséggel.

2005. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem éreztem úgy, hogy a pillanatnyi magyar kormány által felajánlott kitüntetést nekem tárt karokkal kellene fogadnom – indokolta Farkas Árpád költő a Magyar Nemzetnek, hogy miért utasította vissza a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét. Mint ismeretes, a magas rangú állami kitüntetést Gyurcsány Ferenc kormányfő előterjesztésére Mádl Ferenc köztársasági elnök ítélte oda a sepsiszentgyörgyi költő-műfordítónak, ő ellenben éppen az előterjesztő személye miatt jelentette be: nem fogadja el a díjat. A háromszéki költő Mádl Ferencnek írt levelében kifejti, bár ismeri az államfő affinitását a nemzet határmódosítás nélküli egyesítése iránt, álláspontját a népszavazás ügyében, mégsem tekinthet el a kormány szerepétől e kitüntetés odaítélésében. „Valóban megtiszteltetés lett volna, ha Kányádi Sándor és Sütő András után átvehetem a kitüntetést. Mégsem tehettem, hiszen naponta körbevesz a december 5-i népszavazás kudarcának utóhangja, valamint mindaz, amit a magyar kormány hangoztat ezzel kapcsolatban. Talán nagyképűségnek tűnik, mégis ezt kellett tennem” – nyilatkozta lapunknak a hatvanéves költő, akit gesztusa óta tucatnyi barátja hív telefonon, keresi villanypostán a világ minden tájáról, ám eddig egyetlen negatív reakcióban sem volt része. A sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap főszerkesztője elmondta, az az indoklás „pattintott vérszemet benne”, amellyel a Gyurcsány-kormány gazdasági tételekben fogalmazta meg ellenvetését a kettős állampolgársággal kapcsolatban. Farkas Árpád emlékeztetett, a magyar kormány december 5-i népszavazás előtti kampányában megvádolta a határon túli magyar nemzeti közösségeket Magyarország és állampolgárai kifosztásának szándékával, ugyanakkor kortesbeszédével két magyarországi nemzedéket célzott meg: a hiányos történelmi ismeretekkel rendelkező fiatal, valamint a nyugdíjukat a határon túli magyaroktól féltő idős generációt. „Számomra a nemzeti sorskérdéseink iránt érdeklődő magyar államfő sepsiszentgyörgyi látogatása alkalmából futólagos kézszorítása is többet jelent minden, a jelenlegi kormány által javasolt és érintett érdemrendnél” – szögezte le Farkas Árpád, elnézést kérve Mádl Ferenctől a gesztusért.
Erdélyben ugyanakkor megütközést keltett, hogy a Gyurcsány-kormány javaslata értelmében Fazakas László református lelkész megkapta a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkeresztet. Az erdélyi tiszteletesről ugyanis – akinek szerdán nyújtották át a kitüntetést Kolozsváron – a Securitate Irattárát Vizsgáló Bizottság öt évvel ezelőtt megállapította: együttműködött a volt romániai titkosszolgálattal, és politikai rendőrségi tevékenységet folytatott. Fazakas emiatt a RMDSZ vezetőségének nyomására 2000-ben lemondott parlamenti mandátumáról, tavaly pedig visszalépett a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület püspöki tisztségének megpályázásától. Annak ellenére tette ezt, hogy a bukaresti átvilágítóbizottság 2004 szeptemberében változtatott a margittai lelkész besorolásán, leszögezve: kapcsolata a Securitatéval nem volt politikai rendőrségi természetű. Egykori teológiai diák- és lelkésztársai azonban bizonyítékokkal is rendelkeznek arról, hogy a frissen kitüntetett tiszteletes besúgója volt a kommunista román államrendőrségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.