A Néprajzi Múzeum évfordulós ünnepe

2005. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén harmadik alkalommal rendezik meg a lassan már hagyományosnak számító Néprajzi Múzeum napját. A ma délelőtt tíz órakor kezdődő, egész napos, ingyenesen látogatható rendezvényt az intézmény alapításának évfordulója alkalmából tartják. A muzeológia 1872. március 5-ét tartja a Néprajzi Múzeum alapításának, e napon nevezték ki ugyanis igazgató-őrré Xántus Jánost a Nemzeti Múzeum néprajzi tárába, aki délkelet-ázsiai gyűjtésével megadta az alapot az önálló néprajzi gyűjtemény létrehozásához. Az idei program a múzeum két időszakos tárlatának témájához kötődik, a Városképek és a Boldog/képek című kiállításokhoz.
A programsorozat a néprajzi témájú képeslapok gyűjtőinek találkozójával kezdődik délelőtt fél tizenegykor. A képeslapbörzén lehetőség nyílik az érdeklődők saját gyűjteményeinek bemutatására és cseréjére, valamint a hegyfalui Képeslap Múzeum Baráti Kör szervezésében bemutatják a Népviseletek és a néprajz világa elnevezésű képeslap-kiállítást is. Fél tizenkettőtől Korjünek Vera a bábkészítés titkaiba avatja be az érdeklődőket. Fél egykor Új szerzemények 2004 címmel az intézmény gyűjteményének legfrissebb darabjaiból készült tárlatot ismertetik. Egy órától Tari János vezetésével a Néprajzi Múzeum legérdekesebb dokumentumfilmjeit vetítik. Gondolná-e, hogy ez is műtárgy? A közelmúlt tárgyai címmel a huszadik század társadalmi helyzetet is jelképező, elsősorban ipari tárgyai kerülnek középpontba, a szarukeretes szemüvegtől kezdve a zománcozott lábasokig; az intézmény munkatársai így kívánják felhívni a figyelmet ezekre a gyakran értéktelennek tartott „műtárgyakra”. A Mesterműhelyek elnevezésű program a Terézvárosban található eltűnőben lévő mesterségeket, szakmákat mutatja be a még működő műhelyeken keresztül, így például a Besenyei Styl Bútor Szalont, Grünberger Tamás csillárkészítő és Holló Bence hegedűkészítő műhelyét.
A Budapesttől mintegy hetven kilométerre található Boldog faluról készült fényképes kiállításhoz kapcsolódik egy órakor a cifrázottkalács-készítés az aulában. Negyed kettőkor a díszteremben A bölcsőtől a sírig címmel boldogi népviselet-bemutatót tartanak, három órakor pedig az aulában boldogi lakodalmast tekinthetnek meg az érdeklődők. Az egész napos program négy órától fél hatig a Kaláris néptáncegyüttes és a turai Zagyva banda közös gyermek- és felnőtt-táncházával zárul, amellyel párhuzamosan lehetőség nyílik bábkészítésre is a Budapesti Bábszínház műhelyének mesterei és Farkas Zsuzsanna kézműves vezetésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.