Az egyenlők és akik még egyenlőbbek

2005. 03. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számtalan apróbb és kevésbé apró jele van annak, hogy az Európai Unióhoz csatlakozó új tagokat nem úgy kezelik, mint a régebbi tagokat. Nem csak a régi és új europarlamenterek fizetése közötti jelentős különbségekről van szó.
Akik már régóta Brüsszelben élnek, mondják, hogy a legújabb bővítés után változások történtek az uniós intézmények működésében. Az uniós központban töltött idejét tekintve veterán újságíró szerint talán nem egészen véletlen egybeesés, hogy az EU tavaly májusi bővítése óta a sajtó már nem használhatja térítésmentesen a sajtóközpont telefonjait. Vagy az, hogy most áprilistól megszüntetik a tagországok tévéadásainak ingyenes közvetítését Brüsszelből a tagországi fogadóközpontokba. Sőt, érdekes módon cégek, amelyek korábban a hét két első napján rendszeresen fogadásokat tartottak az Európa Parlamentben, ma már fogadásaikat brüsszeli szállodákban rendezik meg.
Lehet, hogy mindezt „árnyaltabban” kell vizsgálni – nem pedig rögtön gyanakodni. De vannak tagadhatatlan bizonyítékok is, hogy maguk az uniós tagállamok is mintha kifejezetten negatív diszkriminációt folytatnának az új tagállamokkal szemben.
A puding próbája az evés, tartja a magyarban is elterjedt angol közmondás.
Itt van például a világhírű amazon.com globális, internetes könyvesboltra adott olasz válasz, az internetbookshop.it.
Ha valaki megrendel egy átlagos súlyú könyvet, és azt belföldre, tehát Olaszországba szeretné küldetni, a postaköltség 3,90 euró. Ha az Európai Unió országaiba, akkor 11,10 euró. Ugyanennek a könyvnek a portója az Egyesült Államok vagy Kanada irányába 14,90 euró.
Ha viszont az Európai Unió új tagországaiba (hogy tévedés ne essék, idemásolom az eredeti szöveget: „Unione Europea – Nouvi paesi”), akkor a postázás már 19,30 euróba kerül. Vagyis egy olasz könyv postázása az uniós tagország Olaszországból Magyarországra többe kerül, mint ha azt a tengeren túlra küldik. Orwellt kissé parafrazálva, minden tagállat egyenlő, de vannak egyenlőbb tagállatok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.