Érdemérem Farkas Árpádnak

A Magyar Köztársaság Elnökének Érdemérme kitüntetést adományozta Mádl Ferenc Farkas Árpádnak, aki tegnap vette át a díjat a Sándor-palotában. Az erdélyi költő, író-műfordító februárban visszautasította a Magyar Köztársaság Középkeresztjét arra hivatkozva, hogy a december 5-i népszavazás után nem tekinthet el a magyar kormány szerepétől.

2005. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kötelezettségnek és megbecsülésnek érzem Mádl Ferenc kitüntetését. Megbecsülésnek főleg ama nemzeti szándékok iránt, amelyeket a Magyar Köztársaság elnöke is képvisel – nyilatkozta tegnap a Magyar Nemzetnek Farkas Árpád sepsiszentgyörgyi költő annak kapcsán, hogy a Sándor-palota tükörtermében átvette a Magyar Köztársaság Elnökének Érdemérmét. Mint ismeretes, a 61 éves erdélyi alkotó idén februárban hatalmas port kavart azzal, hogy visszautasította a Magyar Köztársaság Középkeresztjét. A kitüntetést akkor Gyurcsány Ferenc kormányfő előterjesztésére Mádl Ferenc köztársasági elnök ítélte oda a költő-műfordítónak, amit Farkas Árpád éppen az előterjesztő személye miatt nem fogadott el. A sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap főszerkesztője szerint az az indoklás „pattintott vérszemet benne”, amellyel a Gyurcsány-kormány gazdasági tételekben fogalmazta meg ellenvetését a kettős állampolgárság megadásával kapcsolatban. Farkas Árpád emlékeztetett, a magyar kormány december 5-i népszavazás előtti kampányában megvádolta a határon túli magyar nemzeti közösségeket Magyarország és állampolgárai kifosztásának szándékával, ugyanakkor kortesbeszédével két magyarországi nemzedéket célozott meg: a hiányos történelmi ismeretekkel rendelkező fiatal, valamint a nyugdíjukat a határon túli magyaroktól féltő idős generációt. Mádl Ferenctől egy hónappal ezelőtt udvarias levélben kért elnézést, hangsúlyozva: „az Ön sepsiszentgyörgyi, nemzeti sorskérdéseink iránt érdeklődő látogatása alkalmából futólag nyújtott kézszorítása többet jelent számomra minden, e jelenlegi kormány által javasolt és érintett érdemrendnél”. A köztársasági elnök ezt követően döntött arról, hogy az általa 2001-ben alapított kitüntetést adományozza Farkas Árpádnak. Az eddig kitüntetettek között szerepel Béres József kutató, a Béres-csepp feltalálója, Böjte Csaba dévai ferences rendi szerzetes-nevelő, Dobos László író, Gergely István csíkszeredai katolikus pap, Jókai Anna író, Kató Béla erdélyi református püspökhelyettes, Koltay Gábor filmrendező, Sütő András író és dr. Tonk Sándor, az Erdélyi Magyar Egyetem néhai rektora.
Farkas Árpád tegnap lapunknak elmondta: úgy érzi, némi visszásság rejlik abban, hogy jelenleg nem az a hír, hogy megkapta a magas rangú állami kitüntetést, hanem az, hogy elfogadta. „De hát az előzmények ismeretében ez valahol természetes is. Nincs nekem bajom az Európai Unió országainak egyetlen kormányával sem, ám a kettős állampolgárság ügyében tavaly decemberben rendezett népszavazást megelőző incidens abba a lehetetlen helyzetbe hozott, hogy vissza kellett utasítanom a magyar kormányfő által előterjesztett kitüntetést” – állapította meg.
A székelyföldi Siménfalván 1944. április 3-án született költő, író, műfordító a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakán végzett. 1993-tól a Kovászna megyei Háromszék című napilap főszerkesztője. Számos verses- és riportkötet szerzője, ugyanakkor olyan román írók, költők műveit ültette át magyar nyelvre, mint Ana Blandiana, Marin Sorescu, Adrian Popescu.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.