Muzsika Moldvából

T É K A

2005. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új, értékes moldvai hangszeres lemezek láttak napvilágot a közelmúltban: Hodorog András klézsei furulyás és Mandache Aurél hegedűs albumai. A két kiadvány anyagából részletek hangzottak el pénteken délután az Óbudai Népzenei Iskola moldvai műsora részeként a III. kerületi Medgyessy Ferenc Általános Iskolában, a CD-k kettős lemezbemutatóját pedig szombat este fél nyolckor a Marczibányi Téri Művelődési Központban tartották. Mindkét lemez korábbi sorozatok folytatása. Balogh Sándor és Bolya Mátyás elkötelezett közös gyűjtői és kiadói munkája számos értékes kiadvánnyal gyarapította már a moldvai anyagok hozzáférhető tárházát. Nevük garancia a minőségre, az általuk megjelentetett lemezekre mindig jó ízléssel válogatják ki a legtehetségesebb muzsikusok legjobb felvételeit. CD-ik többfunkciósak: a gyűjtésnek minősülő felvételek elmélyültebb tudományos munkára és zenetanulásra is alkalmasak. A stúdióban, budapesti zenészekkel rögzített, de a hagyományőrzők irányítása alatt az eredetihez leginkább hasonló, reprodukció jellegű, kísérettel játszott művek szórakoztatásra és a moldvai zene széles körű megismertetésére is alkalmasak. Ez azért is fontos, mert színpadi-művészi értékűvé teszi a hagyományőrző előadást, amelyet így szerkesztve és értelmezve a hozzá nem értők is könnyebben befogadnak. Másrészt kényszer is szülte a megoldást: mivel az egykori zenésztársak már nem élnek, ez az egyetlen módja annak, hogy a dallamhangszer kísérettel szólaljon meg, úgy, ahogy annak idején a táncalkalmakon. Hodorog András Furulyazene Moldvából című lemeze már csak azért is érdekes, mert a táncdallamok mellett számos ismert, régi stílusú népdal is elhangzik, a legősibb magyar zenei örökségből válogatva. Hodorog sokoldalú, muzikális, igazi zenészegyéniség, felvételei különlegesek, és várhatóan nagy érdeklődésre tartanak majd számot.
Mandache Aurél az egyik legvirtuózabb moldvai hegedűs, és bár román, fiatalkorában hosszú ideig zenélt magyaroknak is, így a csángó repertoárt is tökéletesen megőrizte eredeti formájában. A Festeres – Mandache Aurél hegedül 2. című album méltó folytatása a sorozat nagy sikerű első részének, s abban az értelemben mindenképpen hiánypótló, hogy első ízben mutatja be ilyen széles körűen a moldvai csángók hegedűs játékmódját. A két lemez anyaga szorosan összefügg, mintegy kiegészíti egymást, nemcsak tematikájuk és a kíséret már említett megoldása miatt. Mindkét zenész közreműködőként muzsikál a másik albumán, s ezáltal különlegessé és még hitelesebbé válik a megszólaló repertoár.
(Hodorog András: Furulyazene Moldvából, Dialekton, 2004; Festeres – Mandache Aurél hegedül 2., Dialekton, 2005.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.