Úgy tűnik, sikerült belakni a régi-új helyszínt, a Papp László Budapest Sportarénát, hasonló élmények értek, mint a hajdani BS-ben. Ugyanaz az atmoszféra fogadott felülről nézve a küzdőtéren az árusokat és a táncolókat, mint a régi sportcsarnokos táncháztalálkozókon – mondta Hollókői Lajos, a rendezvény igazgatója. Hollókői kifejtette: elégedett a rendezvény sikerével, s úgy látja, kiegyenlített a különféle programok iránti érdeklődés. – A küzdőtér természetesen tele van, de a kamaratermekben is rengeteg a látogató, még az eldugott helyen lévő etnomozit is sokan felkeresik. Eddig csak pozitív viszszajelzést kaptunk – teszi hozzá.
A szombat egyébként elsősorban a gyermekekről szólt, a nap gerincét az aprók bálja jelentette, ezért rengeteg kisgyermekes család látogatott ki a programokra. A kézművesvásár természetesen életkortól függetlenül mindenki számára érdekes és tanulságos, azonban a kézművesfoglalkozások és mesterségbemutatók még vonzóbbá tették a hagyományos népi és iparművészeti technikákat a gyermekek számára. Szintén a gyermekeknek volt izgalmas a családi fotózás, ahol kalotaszegi, gyimesi, dél-alföldi, kalocsai és hortobágyi viseletben fényképezkedhettek kicsik és nagyok. A küzdőtér színpadán részletesen is ismertették a különböző viseleteket. Tegnap is voltak családi programok: gyermektáncok és játéktanítás várta a fiatalabb korosztályt az egyik kamarateremben. A hangszerkészítők kiállítása és vasárnapi koncertje is sokakat vonzott, akárcsak az „ínyenc táncház” és a kamaratermi koncertek, ahol a zeneiskolák előadásain az utánpótlás is bemutatkozott.
Minden évben a táncháztalálkozón mutatják be az Új élő népzene legújabb korongját, amelyen a legjobb énekesek és zenészek felvételeit hallgathatjuk meg. A lemezbemutató teltház előtt zajlott. Idén emellett Bárdosi Ildikó „Ki a hegyen túlhaladtál” című lemezét, Lakatos Róbert és a Rév zenekar, a Magyar Dudazenekar, Majorosi Marianna, a Matokabinde, valamint a Fonó zenekar legújabb CD-inek anyagát ismerhette meg élőben a közönség.
A táncháztalálkozó kiemelt programjai az estéket záró gálaműsorok. Szombaton a Budapest Táncegyüttes nívós előadását, az Élő Martin Archívum sorozat harmadik, Szatmár című részét, Zsuráfszky Zoltán koreográfiáját és Diószegi László hatalmas előadógárdát foglalkoztató Balt Orientjét mutatták be, tegnap pedig a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség szervezte hagyományőrzők gálaműsorát. A Szatmár sikere egyértelmű volt, megérlelt, átgondolt koncepcióra épülő koreográfia nagy tudású táncosokkal. Diószegi László Brassói pályaudvarához hasonló tematikájú Balt Orientjét is kedvelte a közönség, azonban időnként az juthatott a résztvevők eszébe, a kevesebb néha több. A tömegjelenetek túlsúlya miatt igazából nem derülhetett ki, menynyire felkészültek a táncosok, és a koreográfia apróbb, finomabb rétegei is elrejtve maradtak.
A szombati napot hagyományosan hajnalig tartó táncház zárta a zsúfolásig telt FMH-ban, tegnap pedig össznépi mulatsággal fejezték be a küzdőtéren a rendezvényt.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!