Több ez, mint a színház

A délvidéki Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház javára tartanak támogatói estet holnap fél nyolckor a Polgárok Házában. A jótékonysági műsorban a társulat előadja Siposhegyi Péter nagy sikerrel játszott, a délvidéki magyarság két világháború közti hányatott sorsát bemutató, Halottak napjától virágvasárnapig című színdarabját, valamint fellép Pánti Anna opera-énekesnő. A rendezvény, amelynek fővédnöke Orbán Viktor, védnöke Martonyi János, borkóstolóval zárul.

2005. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan egy éve, hogy bemutatták a Halottak napjától virágvasárnapig című színművet, amely 1918. halottak napjától, Károlyi Mihály országlásának kezdetétől mutatja be a délvidéki magyarság sorsát egészen 1941 virágvasárnapjáig, amikor elindult az a folyamat, amelynek következményeképpen a Délvidék időlegesen visszatért az anyaországhoz. A darab a magyar színházi életben szokatlanul nagy sikert arat: általában telt ház előtt játsszák, az előadások többségénél állva tapsol a közönség, s az emberek könnyezve jönnek ki a teremből. – Talán azért is reagál így a közönség, mert érthető és átélhető témát, előadást látnak eleink sorsáról, arról, hogy az anyaországtól való elszakítást és az azt követő korszakot hogyan élték meg Délvidéken. Bemutatja azt az apartheidet, amelyben 1918 késő ősze óta él az elszakított területek magyarsága – mondja Andrási Attila, a délvidéki Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház (MKUK) művészeti vezetője, rendezője. – Társulatunk azért jött létre, hogy színre vigyük a huszadik század magyar sorsfordulóit, s attól tartok, hogy ez a program nem számíthat jelentős támogatásra a jelenlegi kormány alatt. Ha már a köztársaság nem támogat minket, akkor a nemzethez fordulunk segítségül – teszi hozzá. A holnapi támogatói rendezvényen a színház fennmaradására és a következő évad két új ősbemutatójára gyűjtenek. Az MKUK rendezője elmondta: a két készülő színdarab egyike Siposhegyi Péter új drámája az 1944-es délvidéki magyarirtásról, a másikat pedig, amely Magyarország széteséséről szól, első, politikai okokból ellehetetlenített előadásuk, Németh Ákos Vörös bál című műve helyett viszik színre.
Péter Ferenc, aki Kis Ernő őrnagyot, a ludovikás tisztet alakítja, hangsúlyozza: hosszú idő után végre olyan darabbal találkozott, amelyben a művészeti és a tartalmi hatás egy és ugyanaz. Hozzáteszi: december 5-e óta nagyon más az anyaországban játszani. – Azt tapasztalom, vannak mondatok, amelyek egészen másként szólalnak meg. Akárhogy szépítgetjük, megváltozott az emberekben a hit a népszavazás óta – mondja a délvidéki színész. – Ez az előadás több, mint színház, főként a délvidékiek számára, akiket végigvezet mindazon, amit az őseik átéltek. Az itteniek biztatást kapnak a darabtól – vallja Péter Ferenc. A Halottak napjától virágvasárnapig zenei anyagát, Barabás Zoltán zeneszerző műveit várhatóan ősszel lemezen is megjelenik. A színdarabot a jövő hónapban több helyszínen játsszák: 13-án Kecskeméten, 14-én Budapesten, a XII. Kerületi Művelődési Házban, és 19-én Egerben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.