Carmina Burana ezerötszáz előadóval

Óriási apparátussal, több mint ezerötszáz résztvevővel adják elő a Carmina Buranát ma este hét órakor a Budapest sportarénában. Carl Orff népszerű művét a Szent István király zenekar kétszáz hangszerese, ezer zuglói általános iskolásból álló gyermekkar, valamint háromszáz huszonéves felnőtt és középiskolás alkotta vegyes kar szólaltatja meg.

2005. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél évvel az Örömkoncert merész vállalkozása után ismét egyfajta rekord készül, ezúttal ugyan valamivel kevesebb résztvevővel, „csak” ezerötszáz fővel szólal meg a Carmina Burana. A karmester, Záborszky Kálmán az Örömkoncerten nagy tapasztalatot szerzett a hatalmas együttes dirigálásában, így várhatóan ma este is a 2003. augusztus 19-i, meglepően nagy hatású akusztikai élménnyel találkozhatunk.
A Carmina Burana előadásának ötletét az Örömkoncert mellett két másik, nagyszabású Orff-koncert adta: 1992-ben ezerfős kórussal szólalt meg a mű a sportcsarnokban, Zugló százötven éves évfordulóján, amelyet 1998-ban megismételtek. Az Örömkoncerten is a kibővített Szent István Király Szimfonikus Zenekar zenélt, a négyezer fős kórus munkájában pedig hétszáz zuglói énekes vett részt. A ma estére összeállt egyesített zenekar minden együttese az istvános Zenei Műhely tagja: a Magyar Örökség-díjas Szent István Király Szimfonikus Zenekar,
a Szent István Király Zeneiskola és a szakközépiskola szimfonikus zenekarai, valamint a volt istvánosokból újjáalakult Jubileumi Zenekar. Az esemény egyik különlegessége az ezerfős zuglói gyermekkar, amely tizenhat általános iskolai kórusból áll össze. A vállalkozás azért is számít kuriózumnak, mivel a művészetoktatás elvont óraszámai, a kulturális értékeket semmibe vevő általános szemlélet, vagyis a társadalmi hatások és az oktatáspolitikai intézkedések következtében országosan drasztikus mértékben csökkent az iskolai kórusok száma. Sok most fellépő kórus is korábban már megszűnt, s csak Záborszky Kálmán kezdeményezésére alakult meg újra a ma esti koncert erejéig. A szervezők remélik, hogy a nagyszabású hangverseny hatására az újjászerveződött együttesek megerősödnek, és folytatják a munkát. A fellépő fiatalok a felkészülést márciusban kezdték, együttesenként külön-külön. Az összevont próbákat május eleje óta tartják, a teljes apparátus azonban csak tegnap este a főpróbán találkozott először. Az 1937-ben keletkezett Orff-mű szövegforrását, a XIII. századi, latin, ófrancia és alnémet nyelvű, világi témájú dalokat tartalmazó Carmina Buranát a XIX. század elején fedezték fel a bajorországi benediktbeureni kolostorban. Orff a dalokat a középkor szellemében komponálta meg, a mű így hidat képez a XIII. és a XX. század között. A hangverseny első felében Mericske Zoltán harmincöt fős, kilenc éve alapított ütőegyüttese lép fel magyar, ír, dél-amerikai és spanyol népdalok, valamint a Hair című musical ütőzenekari átirataival, amelyekben több kórus is közreműködik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.