Omega-láz Erdélyben

Az erdélyi magyarság körében hatalmas várakozás előzi meg az Omega mai marosvásárhelyi koncertjét, amelyre mintegy ötvenezer embert várnak a szervezők. A határon túl is rendkívül ismert és népszerű rockbanda tagjai már szerdán megérkeztek Erdélybe, ahol számos városban találkoztak a sok esetben velük egyidős rajongókkal.

2005. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Esőt hoztunk magunkkal, de reméljük, hogy a marosvásárhelyi koncerten nem lesz olyan szörnyű vihar, mint amilyen 1994 szeptemberében a Népstadionban volt – fogalmazott Kóbor János énekes a legendás Omega együttes tagjainak marosvásárhelyi közönségtalálkozóján. Erdélyben immár több hete lázban ég az együttes népes rajongótábora, amely repesve várja, hogy 25 éves szünet után ismét élőben hallgathassa kedvenc slágereit, a Petróleumlámpát, a Gyöngyhajú lányt vagy az Időrablót. Erre ma este a marosvásárhelyi stadionban nyílik alkalom, ahol a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szervezésében közel két és fél órás fellépést ígér az Omega. Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke úgy véli, az erdélyi magyarság számára az együttes évtizedek óta a nemzeti büszkeség, a minőség és a szabadság egyik márkajelévé vált, ezért szerinte nem túlzás azt állítani, hogy a mostani koncert az erdélyi magyar közélet idei egyik legnagyobb eseményének ígérkezik.
Márpedig erre negyed évszázadot kellett várni Romániában, ahol utoljára 1980-ban Bukarestben, Brassóban, Temesváron és Aradon bulizott a banda. „Alig fejeződött be nagy sikerű bukaresti koncertünk, amikor Magyarország akkori nagykövete gratulált, de hozzátette: nem akar ünneprontó lenni, de a román hatóságok nemkívánatos személyeknek nyilvánítottak bennünket” – idézte fel az akkor történteket Benkő László billentyűs. Molnár György ugyancsak az együttest ért traumák közé sorolta, hogy a kommunizmus idején Magyarországon kultúrpolitikai tényezők is gátolták az Omegát az igazi kitörésben. Benkő László szerint a Kádár-rendszerben „a három T” határozta meg az együttesek besorolását: voltak támogatott, tűrt és tiltott együttesek. „Az első csoportba sohasem tartoztunk, a másodikba néha bekerültünk” – hangoztatta Vásárhelyen Benkő, aki nemrég megfogadta: ha átjön a magyar–román határon, letérdel és megcsókolja Erdély földjét; a gesztus szerdán az ártándi határátkelőtől nem messze meg is történt. No nem emiatt, de Marosvásárhelyen már Kóbor Jánosnak járt a puszi az egyik helyi Omega-rajongótól, aki nem érte be csupán a puszta látvánnyal. Az ingyenes marosvásárhelyi megakoncertet számos közönségtalálkozóval fűszerező omegások az elmúlt két nap során felkeresték Kolozsvárt, Parajdot, Szovátát, a Gyergyói-medencét és a páratlan szépségű Gyilkos-tavat, az erdélyi magyarok pedig mindenhol hatalmas örömmel fogadták őket. A parajdi sóbányában például fúvószenekar játszotta nekik a Himnuszt, Kóborék pedig kürtős kalácsot és áfonyapálinkát kóstolgattak; Mecky fel is pakolt az otthon nem kapható székelyföldi nedűből.
Az 1994-es népstadioni fellépéshez méretezett mostani erdélyi Omega-koncert előzenekara különben a Keresztes Ildikó Band lesz, amelynek a marosvásárhelyi születésű, de Magyarországon befutott énekese (egykori tornászlány) hatalmas megtiszteltetésnek tartja, hogy Benkőék őt kérték fel az előadás megnyitására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.