Újra Edda-tábor Agárdon

Újra lesz Edda-tábor az agárdi popstrandon. Az együttes a kerek évforduló megünneplése miatt döntött úgy, hogy legalább egy tábor erejéig folytatja a 2000-ben abbamaradt kezdeményezést. A július 7–11-ig tartó XI., jubileumi találkozóról az agárdi popstrand főrendezőjét, Turbók Jánost és az Edda frontemberét, Pataky Attilát kérdeztük.

2005. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy év szünet után az idén ismét megtartják az eddások nagy találkozóját, az Edda-tábort, ahol a közönség négy napot tölthet együtt a zenekarral az agárdi popstrandon. A találkozó az előző évek jól bevált tematikáját, programfelépítését követi, vagyis 8-án és 9-én lesz két nagy koncert és közönségtalálkozó, vagyis az eddások fóruma.
– Az Edda-táborokban soha nem volt drogprobléma, sem erőszak, pedig két-háromezer eddás volt jelen. Ez Pataky Attilának és a zenekar tagjainak köszönhető, akik a legkiválóbb zenészek és emberek – mondja Turbók János „Turbina”, aki a zenekar első tévés koncertjét rendezte 1981-ben, és végigkövette működésüket. Az idén huszonöt éves Edda egyedülálló Magyarországon a folyamatos koncertezésben, kitartó és hűséges a most már többgenerációs Edda-rajongótábor is. Turbók azt is elmondja: az Edda Művek és közönsége nélkül már régen megszűnt volna az agárdi popstrand. Megtudjuk, hogy az idén is rengeteg sportlehetőség, véradás, parlagfűgyűjtés és két nagy bográcsparti egészíti ki a tábor programját. Az Edda-táborok megelőzték korukat, jóval az országos kampány meghirdetése előtt, már az első, 1991-es találkozón is gyűjtötték a parlagfüvet egész Agárd területén, kezdettől fogva 50 százalékos kedvezményt biztosítottak a határon túli magyaroknak, a segítséggel élő, sérült fiatalok pedig ingyen vehettek részt a programokon. Ezeket a hagyományokat most is folytatják, jóllehet ennek érdekében a honoráriumokat a minimálisra kell csökkenteni. Kérdésünkre, hogy miért maradt félbe a tizedik tábor után, 2000-ben a sikeres programsorozat, Pataky Attila azt válaszolja: prózai okai voltak.
– Nem segítették a kezdeményezést, magára maradt a tábor, úgy éreztem, tíz év kerek egység volt, zárjuk le. Most viszont huszonöt éves a zenekar, ezért döntöttünk úgy, hogy megajándékozzuk egymást egy újabb találkozóval – teszi hozzá. Megtudjuk: folytatást nem terveznek ugyan, de azt sem zárják ki, hogy a legközelebbi kerek évfordulónál ismét tartanak jubileumi tábort. Az Edda-tábor több egyszerű közönségtalálkozónál, egyfajta életmódtábor. A beszélgetések sem a szokásos rajongói kérdésekről szólnak, hanem mély és személyes témák merülnek fel. – Talán tudok a táborozóknak egyfajta életmódtanácsot adni, segíteni a testi-lelki problémák megoldásában. Minden lemezen van egy dal, amelyben meg lehet kapaszkodni, akár a magánéletet, akár a politikát éneklem meg, benne van a véleményem. Hiszem és vallom, hogy ennek az országnak az az egyik legnagyobb problémája, hogy apolitikussá vált. Annyira sikerült kiirtani az emberekből a maguk és a haza sorsa iránti felelősséget, hogy elhiszik: nem tehetnek már semmit sem, „azok ott fent úgyis megcsinálják”. Ez azonban nem igaz, nem szabad, hogy igaz legyen – vallja Pataky Attila, aki minden lemez anyagába belecsempész egy kor- és kórképet. A most megjelent, Isten az úton című, új albumukon például Gyurcsány Ferenc miniszterelnökről és a gazdatüntetésről is elmondja a véleményét. – Az új albumon több dal népies érzetű – fogalmaz Pataky –, rólunk, a magyarságunkról, a múltunkról szól, arról, honnan jöttünk, hol vagyunk, és merre tartunk, még a borítón az életfa is ezt tükrözi. A lemezen két szerelemről szóló dal is található, és bónuszszámként a Himnusz.
Az Edda énekese elmondja: azt olvasta, szóba került, hogy le kellene cserélni a Himnuszt. Az, hogy könnyűzenei alappal énekelte fel a CD-re, üzenet nekünk, magyaroknak: jó lesz ez a Himnusz még legalább tízezer évig.
Az Edda mindig is meglehetősen kevés anyagi támogatást kapott, az agárdi találkozónak sincs szponzora. Pataky Attila azonban ezt már megszokta, s most sem esik kétségbe, mint mondja, az ő legfőbb támogatója a Jóisten, aki mindig vele van, ő segíti majd a tábort is. Arra a kérdésre, hogy tudtak talpon maradni negyed századon keresztül pénz és médiavisszhang nélkül, egyszerűen csak anynyit mond: lelkesedésből. Leginkább csak a saját tehetségükre, energiájukra és természetesen a közönség szeretetére számíthattak. Az Edda az idén hatvanhat koncertet ad, ez egyedülálló a magyar zenei életben. A koncerteken az Isten az úton című új album négy dala is megszólal majd, Agárdon pedig legalább hat-hét számot is bemutatnak a lemezről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.