A fejedelmi ütőfegyver

Ismeretlen adományozó jóvoltából a kolozsvári Erdélyi Történelmi Múzeum gyűjteményébe került II. Rákóczi György harci buzogánya. A Rákóczi által a lengyelországi hadjáratban is használt XVII. századi ereklye az egyetlen Romániában, amely erdélyi fejedelemtől származik.

2005. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül értékes, Romániában ritkaságnak számító kinccsel gazdagodott Kolozsvár, miután az Erdélyi Történelmi Múzeum birtokába jutott II. Rákóczi György harci buzogánya. Az ereklye nem szokványos úton került a kincses város múzeumának gyűjteményébe, egy helyi aukciós ház ugyanis nem bocsátotta nyilvános árverésre, hanem egy névtelenségbe burkolózó támogató tízmillió lejes (70 ezer forintos) anyagi hozzájárulásával az intézménynek adományozta a fegyvert. Az Erdélyben 1648 és 1660 között uralkodó II. Rákóczi György többek között az 1657-es lengyelországi háborúban használta a buzogányt, amely később a fejedelemmel közeli kapcsolatban álló, horvát származású brebiri Melith család tulajdonába került. (A magyarországi Csengeren kastéllyal és birtokkal rendelkező Melith István ugyancsak részt vett a lengyelországi hadjáratban.) A harci eszközt ezután nemzedékről nemzedékre megőrizték a Melithek, akik közül egyébként Melith Pál II. Rákóczi Ferenc oldalán harcolt a fejedelem vezette szabadságharcban. Különben II. Rákóczi Györgyöt a buzogányok hódolói között tartják számon, két másik ereklyéje a budapesti Nemzeti Múzeum gyűjteményét gazdagítja. A Kolozsváron közszemlére bocsátott, 350 milliméteres, fémnyéllel ellátott fegyver – amelynek fából készült fogantyúja a történelem viharában odaveszett – azért ritka példány, mert ez az első erdélyi fejedelmi harci buzogány, amely romániai múzeum birtokába jutott. Tudor Salagean, a kincses városi múzeum történelmi részlegének igazgatója szerint mindeddig csupán Kemény János tatár típusú buzogányáról volt tudomásuk, amely szintén a budapesti múzeum tulajdona.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.