Fővárosunk szépen ünnepelt

Maurice Fleuret talán nem is gondolta volna, hogy a zene ünnepére tett javaslata ennyire elterjed a világban és ilyen nagy sikert arat. A francia zenetudós huszonhárom éve vetette fel, hogy június 21-ét, a nyár első napját ingyenes szabadtéri koncertekkel köszöntsék.

2005. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki kedden valamelyik hangversenybe véletlenül belecsöppent, nehezen lépett tovább, az utcákra, terekre, forgalmas gyalogos-csomópontokra, a Váci utca közelébe, a Liszt Ferenc térre vagy a Ferenciek terére helyezett térzenék, fanfárok, kórusok meglepően színessé tették a szürke városi hétköznapot. A legsikeresebbnek a legnagyobb helyszín, a Margitszigeten felállított Tilos az Á színpad bizonyult. Sebestyén Márta és a Muzsikás együttes fellépése rengeteg különböző műfajt kedvelő zenebarátot vonzott, akik közül sokan még a Keller vonósnégyes komolyzenei műsorát is végighallgatták. A zene ünnepe a műfajok sokszínűségéről szól. Ledönti a határt könnyű- és komolyzene, professzionális és amatőr muzsikus között, itt minden stílusirányzat megfér, ha igényes. Ennek egyik legjobb példája a Westend Nemzetközi Utcazenész Fesztivál volt, a bevásárlóközpont utcáin és tetőterén, talán a legtöbben itt botlottak bele a világszínvonalú megmozdulás ingyenes koncertjeibe. A kínálat egyik nagy meglepetése az Omega koncertje volt a Petőfi Csarnok előtt. A Vörösmarty tér újabb műfajt vont be a körbe: itt leginkább az énekelt versek, a világzene, a régizenén és a népzenén nyugvó könnyűzene uralta a teret a belorusz Troitsa, Nikola Parov és a Kaláka koncertjein, akárcsak a Millenáris Parkban, ahol ellentétben a legtöbb helyszínnel, nemcsak este, hanem egész nap várták az érdeklődőket, főképp a gyermekeket, itt Palya Bea, a Bokros együttes, a Makám és a mucaMitsou muzsikált.
A rendezvény egyik fontos vonulatát a dzsessz képviselte. Elsősorban a törzsközönség ünnepelt a Gödör Klubban a francia NoJazz-szel, s leginkább turisták, illetve a tudatos rajongók látogattak el a Citadella elé a BrassOn Brass Dixieland együtteshez. A Liszt Ferenc tér kávézói este nyolctól kapcsolódtak be az eseménysorozatba. Talán ez volt a leginkább ideillő helyszín, a komolyzene fellegvára, a Zeneakadémia szomszédságában. A kiülős helyekkel teli, mediterrán hangulatú tér sörözőiben, kávézóiban a Zeneakadémia hallgatói mutatkoztak be. Világszerte szokás, hogy a nagy zenei intézmények is csatlakoznak a zene ünnepéhez, Budapesten a Zeneakadémia és az Operettszínház nyitott a szélesebb közönség felé. Az Operettszínház kivonult az utcára, nagy látványosságot keltve a teátrum előtti musicalbemutatóival. A Zeneakadémia konzervatívabb módját választotta a zene megünneplésének: nem vonult ki az utcára, hanem a programok lezárását vállalta magára egy hangulatos éjféli koncerttel, Mozart Kis éji zenéjével a Nádor kvartett előadásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.